در گفت وگو با لینك وبسایت اعلام شد

تصویربرداری ۴۰درصد ازسطح کشور با خیام

تصویربرداری ۴۰درصد ازسطح کشور با خیام

لینک وبسایت: لینک وبسایت: سخنگوی سازمان فضایی ایران از تصویربرداری از 40 درصد از کشور توسط ماهواره «خیام» آگاهی داد.


حسین دلیریان در گفت و گو با ایسنا، با بیان این که بیش از یک سال از پرتاب ماهواره «خیام» می گذرد، اظهار داشت: اکنون درحال انجام فرامین ارسالی متخصصین صنعت فضایی ایران از ایستگاه کنترل هستیم و بطور مرتب تصاویر ماهواره خیام از سطح کشور برمبنای تفاهم نامه های منعقد شده با دستگاه های دولتی درحال گرفتن است.
وی با تأکید بر این که سایت درخواست و دسترسی به تصاویر این ماهواره برای اشخاص و شرکت های خصوصی پس از دریافت مجوزهای فنی و امنیتی، فعال می شود، اظهار داشت: ماهواره خیام بصورت کامل عملیاتی بوده و درحال اجرای ماموریت ها است.
سخنگوی سازمان فضای ایران اشاره کرد: تا حالا حدود ۴۰ درصد از کشور توسط ماهواره خیام، تصویربرداری شده و این داده در اختیار نهادهای مختلف نظیر سازمان نقشه برداری جهت استفاده در عرصه تهیه نقشه های پوششی کشور قرار خواهد گرفت.
دلیریان درباب برنامه های سازمان فضایی در حوزه توسعه منظومه های ماهواره ها، اشاره کرد: در عرصه شکل دهی صنعت فضایی که مقدمه ای برای رسیدن به منظومه های ماهواره ای و همکاریهای بین المللی است، حرکت و گام نخست دراین زمینه با منظومه «شهید سلیمانی» که یک منظومه مخابراتی باند باریک است، شروع شده و طبق برنامه ریزی انجام شده در سند برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور است، این روند در سالهای آتی وارد فاز طراحی منظومه هایی با ظرفیت و پهنای باند بیشتر خواهد شد.
وی با تأکید بر این که روند همکاری مشترک میان سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی ایران، دانشگاه ها و دیگر پژوهشگاه ها در حوزه پشتیبانی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی و تعریف پروژه های بزرگ در عرصه علوم و اکتشافات فضایی درحال رشد است، اظهار داشت: اما ما قائل به این سطح نیستیم و معتقدیم که دانشگاه های کشور ظرفیت بسیار بالاتری دارند که باید بیش از این، این همکاری ها توسعه یابد.
دلیریان افزود: بر این اساس، برگزاری رویدادهای رقابتی مسأله محور مختلف با هدف هدایت استعدادهای برتر دانشگاهی و وارد کردن دانشگاه ها به حل مسائل مختلف صنعت فضایی در آینده نزدیک کلید خواهد خورد.
سخنگوی سازمان فضایی درباب همکاری این سازمان با شرکت های دانش بنیان، توضیح داد: سازمان فضایی ایران با توجه به این که سال قبل هم سال پشتیبانی از دانش بنیان ها بود، در پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان بخش خصوصی حوزه فضایی اقدامات مختلفی را آغاز نموده است که ثمرات این اقدامات امسال نمایان تر خواهد شد، ولی باید توجه داشت که در عرصه فضایی، شرکت های دانش بنیان زیادی در کشور شکل نگرفته اند و در حقیقت دانش بنیان های فضایی در کشورمان نوپا هستند، اما با وجود این، سازمان فضایی ایران خودرا ملزم به تقویت و بکارگیری ظرفیت این شرکتها برای ایجاد یک صنعت خصوصی و یا غیر دولتی می داند.
دلیریان اضافه کرد: یکی از با اهمیت ترین اقداماتی که در این جهت با ممارست سازمان فضایی انجام شده، خرید تضمینی خدمات فضایی از بخش خصوصی حوزه فضایی کشور است. این اقدام، در تقویت شرکت های دانش بنیان و برنامه ریزی جدی تر آنها به عرصه فضایی کمک می نماید.
سخنگوی سازمان فضایی تصریح کرد: همچون دیگر موارد در عرصه تقویت بخش خصوص حوزه فضایی می توان به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در طراحی و ساخت منظومه شهید سلیمانی بوسیله برگزاری مناقصه اشاره نمود که قبل از این نیز در مورد آن اطلاع رسانی شده بود.
منبع:

1402/06/09
13:28:42
5.0 / 5
256
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website