بهبود عملکرد تجهیزات نفتی با ماده سبک تر از هوا

بهبود عملکرد تجهیزات نفتی با ماده سبک تر از هوا

لینک وبسایت: لینک وبسایت: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر آئروژل گرافنی جهت استفاده در صنعت تولید کردند که بگفته آنها این ماده بسیار سبک بوده و می تواند به عنوان روان ساز در تجهیزات خنک کننده نفتی کاربردی شود.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا، دکتر مالک نادری، استاد دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مورد این ماده، اظهار داشت: از صفحات گرافن برای تولید یک ساختار سه بعدی بسیار سبک استفاده شده است، ماده ای که ۹۹ درصد آنرا هوا تشکیل می دهد و یک درصد باقی مانده نیز از جنس کربن بوده که از اجزاء تشکیل دهنده هوا، یعنی اکسیژن و نیتروژن، سبک تر است.
وی با تأکید بر این که این ماده از هوا سبک تر بوده و متخلخل است، اظهار داشت: همین خاصیت ها سبب کاربردهای متنوع آن در صنعت شده است. ما از سال ۲۰۱۷ روی ساخت این ماده کار کرده ایم و از سال ۲۰۱۹ تولید آن در لابراتوار ما به تکرارپذیری رسیده است. با کمک آئروژل گرافنی ما توانسته ایم انواع مختلف کامپوزیت ها برای مصارف صنعتی تولید نماییم.
نادری در مورد کاربردهای این ماده در صنعت، اظهار داشت: از این ماده می توان در صنایع مختلف استفاده کرد، ما در بخش های مختلفی در صنعت آنرا آزمایش کرده ایم. در بخش معدن، این ماده به عنوان جایگزین کربن سیاه برای استخراج طلا استفاده شده و در یکی از معادن کشور با موفقیت آزمایش های صنعتی را پشت سر گذاشته است. در سبک سازی تعدادی از هواپیماها و همین طور جذب آلاینده ها در بخش نفتی نیز این ماده مورد آزمایش صنعتی قرار گرفته و نتایج مثبتی به دست آمده است.
عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر اضافه کرد: قراردادی جهت استفاده از این ماده در صنعت نفت داریم که بر طبق این قرارداد، آئروژل گرافنی روی میکروحباب ها قرار داده می شود تا آنها را پایدار کند. این میکروحباب ها که به واسط آئروژل، هم پایدارتر شده اند و هم هدایت گرمایی آنها بهبود یافته است، در تجهیزات خنک کننده نفتی مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت این میکروحباب های اصلاح شده با آئروژل نقش روان ساز و خنک کننده را در تجهیزات استخراج نفتی خواهند داشت.
به نقل از ستاد نانو، بگفته وی این فناوری بصورت پتنتی در USPTO به ثبت رسیده است.
آئروژل های گرافنی به سبب تخلخل و فضاهای خالی که دارند می توانند به عنوان جاذب در صنعت نفت نیز استفاده شوند، بطوریکه هر گرم از این مواد می تواند ده ها برابر وزن خود مایع را جذب نماید.
منبع:

1402/03/07
11:12:31
5.0 / 5
54
تگهای خبر: فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Link website