پیام نوروزی رئیس دانشگاه آزاد؛

اجرای برنامه ها و اهداف دانشگاه آزاد در راستای تحقق اهداف شعار سال

اجرای برنامه ها و اهداف دانشگاه آزاد در راستای تحقق اهداف شعار سال

لینک وبسایت: به گزارش لینک وبسایت، رییس دانشگاه آزاد اسلامی در پیام نوروزی خود با اشاره به اینکه این دانشگاه بدنبال تحقق شعار خود یعنی «دانشگاه، بسرساز تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین است»، اظهار داشت: هوشمندسازی دانشگاه، توسعه مدارس عالی مهارت و اجرای طرح پویش اشتغال یکی از راهکارهای مؤثر ارتباط با صنعت است که در سال جدید نیز این هدف توسعه پیدا خواهدنمود.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی در پیام نوروزی خود نوشت:
«یا مقلّب القلوب و الابصار، یا مدبر اللیل و النهار، یا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال
فرارسیدن ماه مبارک رمضان، این ماه خودسازی و سال ۱۴۰۲ خورشیدی، عید نوروز و بهار پرطراوت که بیانگرجلوه زیبای خداوند در طبیعت و نشانه ‏ای از تکامل بشری است را به اعضای خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی تبریک و تهنیت می‏ گویم.
تلاقی شدن دو بهار در اولین روزهای سال جدید را می توان مبداء تحولی متفاوت در زندگی مادی و معنوی درنظر گرفت، از یک طرف ماه میهمانی خدا، بهار دل ها و از جانب دیگر بهار دلنشین و فصل رویش را پیشرو داریم. ماه مبارک رمضان را می ‏توانیم منشاء رافت الهی، مغفرت و کوشش برای تهذیب نفس بدانیم و از سویی در فصل بهار و نوروز هم می‏ کوشیم تیرگی و کدورت ها را پاک کرده و با نگاهی جدید و متحول شده سال خودرا شروع نماییم که این نگاه ریشه در آموزه ‏های اخلاقی، انسانی و دینی دارد. امید دارم در این روزهای پرفضیلت، خیر و برکت برای همگان و گشایش در امور برقرار شود.
سال ۱۴۰۱ را می توان نقطه تحرک، پویایی و نشاط در فضای آموزش عالی پس از سه سال تعطیلی در دوره کرونا محسوب کرد که حضور استادان و دانشجویان سبب رونق کارهای علمی شد. با اینحال حوادث نامطلوبی امسال نیز در جامعه و دانشگاه ها به وجود آمد که بار دیگر نیت شوم دشمنان مقابل ملت و جوانان را نمایان کرد، اما خوشبختانه به لطف خداوند و همراهی مردم، شناخت دانشجویان و اساتید گرانقدر این برنامه شوم خنثی شد. بی شک تقویت فضای گفتمانی در دانشگاه ها و توجه به جوانان می تواند مولد مطلوبی برای هدایت جامعه و رفع مسائل و دغدغه ها باشد.
در سالی که گذشت، مایه مباهات بود که دانشگاه آزاد اسلامی رویدادی ملی و نوین را تجربه کرد، برگزاری رویداد ملی «عصر امید»، نقطه عطفی در تاریخ فعالیت این دانشگاه ایجاد کرد و توانست با معرفی دستاوردهای فناورانه و نوآورانه خود، گام متفاوتی را بمنظور معرفی توانمندی های پژوهشی و دانش بنیان با هدف تامین نیازهای کشور، مساله محوری و اشتغال زایی بومی به منصه ظهور بگذارد؛ به واقع این رویداد، مسیر مطلوبی برای عملیاتی شدن برنامه ‏های دانشگاه به شمار می آید و امیدوار هستم در سالجاری توان و تخصص فناورانه دانشگاه بیش از پیش به تعهدات خود عمل کند.
سال ۱۴۰۱ با وجود همه فراز و نشیب هایش، نقطه عطفی برای دانشگاه آزاد اسلامی محسوب می شد و آن هم به پیش رفتن سند تحول و تعالی پنج ساله دانشگاه است که در سطح کشوری در حال اجراست. این سند می خواهد اهداف دانشگاه و سایر اسناد بالادستی نظام را محقق کند. نکته مهم این است که در این سند یک چارچوب مفهومی وجود دارد و آن این است که دانشگاه دیگر فقط به مفهوم جایی برای ارائه دانش نیست؛ بلکه درک موضوع، درک اجتماع و کاربست دانش، محورهای کار دانشگاه خواهد بود.
بی‏ شک، این دانشگاه به عنوان یک شبکه علمی، تربیتی و فرهنگی یکپارچه در کنار سند تحول و تعالی، اسناد آمایش «اقتصادی- اجتماعی»، «فرهنگی- اجتماعی» و «فناورانه» را نیز دنبال می کند که نقش تعیین کننده ‏ای در زیست بوم هر منطقه خواهد داشت. جا دارد از زحمات تمامی مدیران دانشگاه، کارکنان زحمتکش و اعضای هیات علمی گرانقدر که طی یک سال قبل در پویایی و نشاط محیط دانشگاه، تحقق اهداف، برنامه ها، سند تحول و تعالی دانشگاه تلاش بی شائبه ای داشته ‏اند، تشکر و قدردانی داشته باشم و امیدوار هستم در سال پیشرو توفیقات روزافزونی برای خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی حاصل شود.
توجه به ظرفیت های فوق العاده نسل جوان و محیط های رفاقتی دانشجویی در سازندگی، رشد و شکوفاییِ تربیت اجتماعی در محیط دانشگاه و فراهم آوردن محیط ایفای نقش کنشگری فعال دانشجویان و تمهید حضور دانشجویان در قالب شبکه ها، تشکل ها و کانون های فرهنگی در این حوزه یکی دیگر از برنامه هایی بود که به اجرا درآمد و امید است ادامه پیدا کند.
دانشگاه آزاد اسلامی بدنبال تحقق شعار خود یعنی «دانشگاه، بسرساز تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین است»، از همین جهت هوشمندسازی دانشگاه، توسعه مدارس عالی مهارت و اجرای طرح پویش اشتغال را به عنوان یکی از راهکارهای مؤثر ارتباط با صنعت می ‏داند که در سال جدید نیز این هدف توسعه پیدا خواهد کرد، این مدارس با اهدافی همچون تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال با تکیه بر ارتقای مهارت های عمومی، حرفه ای و فناوری پایه، افزایش سطح کارآمادگی افراد جهت ورود به بازار کار و اشتغال، شناخت کسب و کارهای نوین و گسترش دانش های مهارتی مورد نیاز آن، توسعه و تقویت کاربرد تکنولوژی های جدید در زمینه های مهارتی در دانشگاه آزاد اسلامی تأسیس شده است.
گسترش واحدهای دانشگاهی در کشورهای دیگر و جذب دانشجو از همسایگان ایران، یکی از برنامه های موفق در سال قبل بود که در سالجاری با تقویت زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری بمنظور ارائه خدمات بهتر ادامه پیدا خواهدنمود.
بیانیه نقش دانشگاه در تعلیم و تربیت اجتماعی بعد از تدوین سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی، رویکرد و نقش دانشگاه را در این مساله نشان داد که دیگر بجای بخشنامه به مدیران، می بایست نقش را به افراد در دانشگاه سپرد تا نگاه تحولی تربیتی در دانشگاه شکل گیرد؛ برای اینکه مقام معظم رهبری همیشه تاکید دارند که «مراکز مهم تربیت قوه عاقله کشور، دانشگاه است». این مساله نشان دهنده اهمیت کار در دانشگاه ها است.
ادامه جشنواره امامت و مهدویت، تلاشی است برای تقویت هویت اسلامی که دانشگاه آزاد اسلامی آنرا در سرلوحه برنامه های فرهنگی و اجتماعی خود قرار داده است و آنرا گام مؤثری در تقویت زیرساخت های فکری جامعه می داند.
دانشگاه آزاد اسلامی در امتداد تحقق شعار سال جدید که از طرف رهبر معظم انقلاب «مهار تورم، رشد تولید» نامگذاری شده، از همه ظرفیتها و توانمندی های خود بهره می گیرد تا برنامه ها و اهداف را بر این اساس تنظیم و اجرا نماید.
ضمن قبولی طاعات و عبادات در ماه پرفضیلت رمضان، فرارسیدن عید نوروز و سال ۱۴۰۲ را به ملت شریف ایران تبریک می ‏گویم و از خداوند منان برای همه عزیزان آرزوی سالی پربرکت، همراه با عزت، سلامتی، عاقبت به خیری، موفقیت و آرامش قلبی مسئلت دارم و امیدوار هستم در سال پیشرو خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی بیش از پیش در راه اعتلای ایران اسلامی گام بردارد.»
منبع:

1402/01/02
13:31:10
5.0 / 5
200
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
Link website