مقیمی تشریح كرد

مهم ترین اقدامات دانشگاه تهران در حوزه آموزش، پژوهش و فناوری در سال ۱۴۰۱

مهم ترین اقدامات دانشگاه تهران در حوزه آموزش، پژوهش و فناوری در سال ۱۴۰۱

به گزارش لینک وبسایت، رئیس دانشگاه تهران در پیام نوروزی خود، ضمن تشریح مهم ترین اقدامات انجام شده در این دانشگاه طی سال ۱۴۰۱ همچون ایجاد خانه گفت وگوی دانشگاه تهران، اظهار داشت: خانواده بزرگ دانشگاه تهران که از طیف های فکری، سیاسی و فرهنگی مختلفی تشکیل شده و به شکلی تکثر سیاسی و اجتماعی ایران اسلامی را بازنمایی می کند، در سالی که گذشت، نشان داد که میتوان ضمن احترام به دیدگاه های تمامی ذینفعان، با گفتگوی عالمانه، نهاد دانشگاه را مرجعیتی دوچندان بخشید.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا، در متن پیام نوروزی دکتر سید محمد مقیمی آمده است:
"سال ۱۴۰۱ هجری شمسی برای ما دانشگاهیان در سرتاسر میهن اسلامی همچون در دانشگاه تهران، نخستین سالی بود که دانشجویان، اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه بعد از دو سال آموزش غیرحضوری به علت شیوع کرونا، بالاخره یک سال کامل حضوری بودن آموزش را که حقیقتاً مایه سرزندگی و نشاط محیط دانشگاه است، تجربه کردند. بازگرداندن سازوکارهای آموزش حضوری که در ماه های پایانی سال ۱۴۰۰ مورد آزمون و خطا قرار گرفته و همچنان در راه اصلاح و تکمیل بود، فراز و نشیب بسیاری بر مدیریت دانشگاه و دست اندرکاران اجرایی تحمیل می کرد، لکن استقبال پرشور دانشجویان از نخستین روز آموزش حضوری در ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۱ که به اذعان همکاران دانشگاهی در تمامی سالیان گذشته اش نظیر نداشته است، اراده مدیریت دانشگاه به منظور هر چه با کیفیت تر برگزار شدن آموزش حضوری را دوچندان می نمود؛ چه این که بازتاب روایت به ثمر نشستن پرقدرت آموزش حضوری در نماد آموزش عالی ایران، الگویی برای سایر دانشگاه های کشور شد.
جبران تضییعات و مدیریت شرایطی که وقفه دو ساله آموزش حضوری بر جامعه دانشجویی تحمیل کرده بود، نیازمند همت مضاعف، برنامه ریزی جامع و اتخاذ نگاهی همه جانبه برای مواجهه با نسلی از دانشجویان بود که بعضاً تمام و یا حداقل نیمی از دوران تحصیل خویش را از راه دور گذرانده و فرصت بهره گیری از محیط دانشگاه به منظور پیمودن صحیح فرایند جامعه پذیری را از دست داده بودند. این شرایط وقتی در کنار نبرد فرهنگی رسانه ای ماه های آغازین نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۱ که حقیقتاً جنگی چندوجهی با ماهیتی شناختی بود، قرار گرفت، شرایط را پیچیده تر هم می کرد؛ اما خانواده بزرگ دانشگاه تهران که از طیف های فکری، سیاسی و فرهنگی مختلفی تشکیل شده و به شکلی تکثر سیاسی و اجتماعی ایران اسلامی را بازنمایی می کند، در سالی که گذشت، نشان داد که میتوان ضمن احترام به دیدگاه های تمامی ذینفعان، با گفتگوی عالمانه، نهاد دانشگاه را مرجعیتی دوچندان بخشید. ایجاد «خانه گفت وگوی دانشگاه تهران» در سال ۱۴۰۱ بعنوان یک نهاد جدید که می خواهد مرکزی برای نقد و تحلیل مسائل حوزه های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با حضور اساتید رشته ها و تخصص های مختلف از نگاههای فکری و سیاسی متفاوت باشد، در همین راستا بود.
دانشگاه تهران که در طول حیات پربرکت خود همواره بعنوان یک نهاد پیشرو و فرهنگ ساز، نقشی کلیدی در توسعه علم و فناوری این مرز و بوم ایفا کرده، تحولاتی اساسی رقم زده و دستاوردهای علمی و پژوهشی وافری را در عرصه ملی و بین المللی نصیب کشور عزیزمان کرده است، در سال ۱۴۰۱ هجری شمسی هم این نقش را ادامه داده است. مدیریت دانشگاه تهران در سالی که گذشت، با این پشتوانه درخشان و با اتکا به همت و همراهی قاطبه دانشگاهیان، با اتخاذ سیاست گفتگو و مشورت با ذی نفعان و همینطور با کوشش برای تأمین منابع لازم جهت جبران نقصان ها و کیفیت بخشی به خدمات دانشجویی و آموزشی، راه را برای رقم خوردن سالی پردستاورد در زمینه های بهینه سازی منابع، چابک سازی ساختار، توسعه زیرساخت و کارآمدسازی مدیریت در همه حوزه ها شامل آموزشی، پژوهش و فناوری، دانشجویی و فرهنگی و غیره پیمود.
در میانه میدان جهاد علمی، وقتی اخباری نظیر رشد مستمر دانشگاه تهران در رتبه بندی های معتبر بین المللی، قهرمانی دانشجویان دختر و پسر دانشگاه تهران در بزرگترین رویداد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور، دستیابی به ۶۰ عنوان برتر مرحله نهایی المپیاد علمی دانشجویی کشور توسط دانشجویان دانشگاه تهران و روند رو به رشد حضور اساتید دانشگاه تهران در جمع پژوهشگران ایرانی پر استناد یک درصد برتر دنیا به گوش می رسید، انگیزه ها برای تلاش مضاعف جهت تحقق شعار دانشگاه تهران در خصوص «جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین با رویکرد مسئولیت پذیری اجتماعی» دوچندان می شد.
سال ۱۴۰۱ هجری شمسی برای دانشگاه تهران علاوه بر حفظ و بهینه سازی موجودی ها، سال رویش های جدید و اقدامات تاسیسی بود؛ بگونه ای که نخستین دوره پذیرش دانشجو و جذب نخستین اعضای هیات علمی در سه دانشکده تازه تاسیس «حکمرانی»، «تجارت و مالیه» و «گردشگری» شروع شد. علاوه بر این، دو پردیس بین المللی جدید، یکی در شمال و دیگری در جنوب کشور با عناوین پردیس های بین المللی کاسپین و خلیج فارس افتتاح شد. همینطور گروه بیوتکنولوژی دانشگاه تهران به دانشکده ارتقاء پیدا کرد و فضای فیزیکی جدید آن هم به مرحله بهره برداری رسید.
دانشگاه تهران در سال ۱۴۰۱ در عرصه تأمین زیرساخت ها و حمایت ها از حوزه پژوهش و فناوری از یک جهش بزرگ برخوردار شد؛ بگونه ای که تنها در حوزه پشتیبانی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیات علمی که نیروهای محرک جهاد علمی کشور محسوب می شوند، شاهد افزایش ۱۰ برابری مبلغ پشتیبانی از رساله ها و رساله ها بوده و رشد صد درصدی مبلغ گرنت اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران رقم خورد. علاوه بر این، تأمین تجهیزات لابراتوار مرکزی دانشگاه تهران توسط بانک عامل با استفاده از اعتبارات فاینانس تبصره ۳ بودجه عمومی کل کشور سال ۱۴۰۱ به مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار، یکی از اقدامات اساسی در زمینه ارتقای زیرساخت های پژوهشی در دانشگاه تهران بود که در سال ۱۴۰۱ کلید خورد. همینطور افتتاح باشگاه طلایه داران علم دانشگاه تهران با حضور ۱۰۰ استاد برجسته دانشگاه به منظور حمایت ویژه از ایشان که با هدف ارتقای مرجعیت علمی دانشگاه تهران صورت می گیرد، از دیگر نهادسازی های جدید دانشگاه تهران بود.
در زمینه چابک سازی و ارتقای حوزه آموزشی در دانشگاه تهران، واگذاری اختیارات ستاد دانشگاه به دانشکدگان، دانشکده ها و گروههای آموزشی در حوزه ۳۷ مبحث و فرایند آموزشی شروع شده و به منظور اجرای بسته تحول آموزشی دانشگاه تهران، زیرساخت های مهارت آموزی و کارورزی دانشجویان را با به میدان آوردن ظرفیت های سازمان ها و دستگاههای دیگر و ایجاد اردوگاه مهارت آموزی عملیاتی کردیم.
نگاه دانشگاه تهران به توسعه فعالیتهای دانش بنیان در سال ۱۴۰۱ با عنایت به شعار سال، نگاهی ویژه و استراتژیک بود. تعداد شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران رشد صد درصدی پیدا کرد و فضای فیزیکی به متراژ حدود ۲۲ هزار مترمربع به منظور عضویت و استقرار شرکتهای دانش بنیان جدید در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تأمین شد که ایجاد این زیرساخت به رشد تصاعدی تعداد شرکتهای مستقر منجر خواهد شد. همینطور تصمیم بزرگ به سازی و کارآمدسازی املاک واقع در طرح توسعه دانشگاه که بعضاً سال ها بلاتکلیف رها شده بودند هم در سال ۱۴۰۱ دریافت و مقرر شد که اکثریت اماکن دانشگاه تهران در طرح توسعه به منظور استقرار شرکتهای دانش بنیان در اختیار پارک علم و فناوری قرار گیرد. آغاز راه اندازی مرکز توسعه رهبران کسب و کار به منظور عرضه توأمان آموزش های تئوریک و مهارت های عملی کسب وکارهای کارآفرینانه به دانشجویان و تقویت مهارت های کارآفرینانه و مهارت های رهبری مدیران موجود در کسب و کارها و همینطور کلید خوردن راه اندازی مرکز مدیریت فناوری و تجاری سازی در دانشگاه تهران به منظور ایجاد فضاهای جدید برای اساتید و دانشجویان علاقه مند به فعالیتهای نوآورانه و تجاری سازی، از دیگر فعالیت ها در جهت تحقق دانشگاه کارآفرین بود.
حفظ و گسترش مرجعیت دانشگاه ها علاوه بر همه این تلاش ها و اقدامات که فقط مهم ترین عناوین آن در این مجال یاد شده قرار گرفته است، نیازمند امعان نظر نسبت به دانشگاه در عالی ترین سطوح مدیریتی کشور هم است که در این خصوص ارتقای وضعیت معیشتی اعضای هیأت علمی، ارتقای امکانات رفاهی برای دانشجویان و رسیدگی به مطالبات کارکنان دانشگاه ها در سال ۱۴۰۱ بعنوان مهم ترین سرفصل ها در قالب حفظ کرامت و منزلت دانشگاهیان و تحقق رشد علمی کشور از جانب مدیریت دانشگاه تهران مورد پیگیری قرار گرفت و با تدبیر رئیس جمهور محترم، حمایت های بی شائبه وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری و همراهی های رئیس محترم مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مردم در خانه ملت، تصویب لایحه دولت برای ترمیم حقوق اعضای هیأت علمی و برداشتن سقف آن، احقاق حقوق از دست رفته ایشان و جبران کاهشی که در حقوق اعضای هیأت علمی اتفاق افتاده بود، محقق شد. همینطور جهت تأمین ۲ هزار مسکن برای اعضای هیات علمی و نخبگان دانشگاه تهران، تفاهمنامه ای بین دانشگاه تهران و بنیاد ملی نخبگان منعقد گردید.
در این مجال، از یکایک دانشگاهیان، دولتمردان، نیکوکاران و دانش دوستانی که به هر نحو ممکن در سال ۱۴۰۱، دانشگاه تهران را برای هر چه بهتر چرخیدن چرخ های نماد آموزش عالی ایران یاری رساندند، سپاسگزاری می کنم و به رهبر حکیم انقلاب اسلامی اطمینان می دهم که دانشگاه تهران مصمم تر از گذشته، مرزهای دانش را درخواهد نوردید و در دستیابی ایران اسلامی به قله های پیشرفت، نقش تمدن سازی خویش را ایفا خواهد نمود.
حالا که در آستانه بهاری دیگر قرار گرفته ایم، همزمانی طلیعه بهار طبیعت با ماه رمضان، ماه «بهار قرآن» را که برای اهل ایمان همچون نشانه و ندایی از فرصت های تغییر، دگرگونی، تکامل معنوی، امیدواری و رشد در دوران حیات است را تبریک عرض کرده و از صمیم قلب آرزوی سلامتی، سعادت، نیک بختی و بهروزی برای خانواده بزرگ دانشگاه تهران و ملت عزیز ایران دارم. برکات و فیوضات این ایام گوارای وجودتان باد."
منبع:

1402/01/01
20:27:12
5.0 / 5
595
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website