تهدید فرونشست برای ۵ شهرستان استان تهران

تهدید فرونشست برای ۵ شهرستان استان تهران

به گزارش لینک وبسایت، مدیرکل دفتر مخاطرات، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با اعلان اینکه 5 شهرستان استان تهران بیشتر در معرض خطر فرونشست هستند، اظهار داشت: فرونشست از سمت اتوبان آزادگان کمتر به درون شهر تهران کشیده شده که امیدواریم این پدیده در همان منطقه کنترل شود و بیش از این وارد محدوده های شهر نشود.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا، دکتر رضا شهبازی درباره ی موضوع فرونشست در سه منطقه جنوب، جنوب غرب استان تهران و همین طور اصفهان هشدار داد و اظهار داشت: پدیده فرونشست زمین همچون تهدیدی بزرگ برای شهرهای بزرگ مثل پایتخت است.
شهبازی با تأکید بر این که فرونشست موضوع تازه ای نیست و در جنوب غرب پایتخت و حدودا در تمام پهنه هایی که طی ۲۰ سال قبل برداشت بی رویه آب و کشاورزی انجام شده، به صورتی درگیر موضوع فرونشست شده اند، اشاره کرد: در قسمتی از جنوب غرب شهر تهران که ضخامت رسوبات زیاد و ریز هستند، فرونشست دارای سابقه ۲۰ ساله است و نخستین گزارش های مربوط به فرونشست در کشور از این منطقه ارائه و مستند شد و متاسفانه بعد از آن در خیلی از دشت های کشور و پیرامون شهرهای بزرگ فرونشست افزایش پیدا کرد.
مدیرکل دفتر مخاطرات، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، عامل اصلی بروز فرونشست از نظر زمین شناسی را برداشت بی رویه و تخلیه منابع آب زیرزمینی عنوان نمود و افزود: در بروز فرونشست تعادلی بین میزان تخلیه آب و تغذیه آبخوان وجود ندارد و بعد از تخلیه آب فضای بین رسوبات آبخوان و سفره های آب زیرزمینی با آب جایگزین نمی شود که این امر منجر به فشردگی تدریجی زمین می شود و این فشردگی در سطح زمین بصورت فرونشست نمایان می شود و نشانه ها و آثار مخربی را از خود بجای می گذارد.
وی درباره ی مناطقی در جنوب غرب تهران که هشدار برای فرونشست در آن جدی تر هستند، اظهار داشت: شهرستان های "صباشهر"، "نسیم شهر"، "اسلامشهر"، "رباط کریم" و "شهریار" جزو مناطق کشاورزی و دشت هایی با رسوبات ریزدانه بوده اند و هم اکنون علاوه بر کشاورزی مراکز جمعیتی بسیار فشرده و پرتراکم در آنها به وجود آمده است.
شهبازی افزود: مناطق ذکر شده بیشتر در معرض خطر فرونشست هستند و بنا به دلیلهای زمین شناسی فرونشست از سمت اتوبان آزادگان کمتر به درون شهر تهران کشیده شده که امیدواریم این پدیده در همان منطقه کنترل شود و بیش از این وارد محدوده های شهر نشود.
وی درباره ی تدابیری که بایستی برای پیش گیری از تبعات ناشی از بروز فرونشست احتمالی زمین اندیشیده شود و دستگاه های پیشتاز دراین زمینه، اظهار داشت: فرونشست بطور مستقیم با برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی ارتباط دارد و طبق آمار و اخبار میزان مصرف نسبت به میزان ذخیره آب بیشتر است که به همین دلیل بایستی بدانیم که این میزان برداشت آب اضافه از کجا تامین می شود.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، مدیرکل دفتر مخاطرات، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود: آبی که بطور اضافی مصرف می شود، به منابع آب زیرزمینی فشار می آورد و تا آن زمان که نتوانیم تعادلی بین بهره برداری از منابع آب زیرزمینی و میزان ذخیره ایجاد نماییم، این روند ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه ایجاد تعادل بین ذخیره و مصرف آب به عهده وزارت نیرو و سازمان آب و فاضلاب است، اشاره کرد: البته بیشترین بهره برداری از آب در بخش کشاورزی است که البته در تهران علاوه بر مصرف کشاورزی، مصرف شهری و صنعتی نیز وجود دارد که در نهایت بایستی این تعادل ایجاد شود تا از ادامه پیشرفت پدیده فرونشست جلوگیری به عمل آید.
منبع:

1401/10/19
10:55:27
5.0 / 5
278
تگهای خبر: وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
Link website