دهقانی فیروزآبادی مطرح كرد؛

لزوم امکان حضور در بازار جهانی توسط خانه های فناوری صادراتی

لزوم امکان حضور در بازار جهانی توسط خانه های فناوری صادراتی

به گزارش لینک وبسایت، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اظهار داشت: خانه های فناوری صادراتی باید بستر حضور شرکت ها در بازار جهانی را فراهم نمایند.



به گزارش لینک وبسایت به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی فیروزآبادی در نشستی که به صورت ویدئوکنفرانس و حضوری با هدف عرضه گزارشی از اقدامات، توانمندی و دستاوردهای ۶ خانه فناوری و نوآوری ایران برگزار شد، ضمن اشاره به نقش این خانه ها در ایجاد بازار واقعی برای شرکت ها اظهار داشت: خانه های فناوری و نوآوری باید با استفاده از تخصص افرادی که تجربه سال ها فعالیت در بازار کشور هدف را دارند، ضمن بهره مندی از ارتباطات و شناخت نیازهای بازار، زمینه را برای حضور شرکت ها در بازار هدف فراهم نمایند.
وی ضمن اشاره به ظرفیت این خانه های فناوری و نوآوری در ایجاد شرکت هایی که زیرساخت و فضای لازم را برای حضور محصول دانش بنیان در بازار فراهم می کنند، اظهار داشت: آی هیت ها می توانند بستری برای شکل گیری شرکتهای واقعی خارجی باشند که زیرساختارها، زیرسیستم ها و پلت فرم ها را سامان دهی کنند و مسیر حضور شرکت ها در بازار واقعی هدف را هموار کنند.
دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه هدف آغازین خانه های فناوری و نوآوری، نفوذ شرکت ها و محصولات دانش بنیان در بازارهای بین المللی هدف با عنایت به خصوصیت های اقلیمی اقتصادی فرهنگی هر منطقه است، اظهار داشت: هدف نخست این بوده که رسوخ در بازارهای هدف صورت بگیرد و کسب و کارها در این کشورها حضور داشته باشند. اما این مورد به تنهایی کافی نیست و خانه های فناوری و نوآوری در واقع باید با متخصصان و سفیران فناوری خود، سفارتخانه هایی برای محصولات دانش بنیان و فناورانه ایران در سایر کشورها باشند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با تاکید بر رویکرد تخصصی و مسأله محور این خانه ها و توجه داشتن به ظرفیت و نیاز کشورهای هدف اظهار داشت: ما در خانه های فناوری و نوآوری، به هسته ای توانمند در قامت رایزن فناوری و اقتصاد دانش بنیان متشکل از متخصصان این حوزه نیاز داریم.
دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه ایجاد پلی ارتباطی میان شرکتهای داخلی با فضای بین المللی لازمه فعالیت خانه های فناوری و نوآوری است، افزود: یک خانه نوآوری و فناوری باید دو خصوصیت را دارا باشد؛ نخست آن که گرداننده این خانه از تجربه کسب و کار برخوردار باشد و هم فضای سیاسی، ارتباطات و اقتصادی کشور هدف را به خوبی بشناسد و نسبت به فضای اقتصادی سیاسی و فرهنگی آن کشور اشراف داشته باشد.
وی اضافه کرد: باید از افراد بومی که این فضا را بشناسند و چند کارگزار متخصص که از جنس آن کشور هستند، در فعالیت و عهده داری خانه فناوری و نوآوری بهره برده شود و به این سمت برویم که افرادی را در آن کشورها و بازارها پیدا نماییم که شناخت، ارتباط و تخصص کافی داشته باشند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، بهره مندی این خانه ها از مزیت تعامل با بخش حکمرانی و رگولاتوری را یک لزوم دانست و اظهار داشت: باید از مزیت ویژه حکمرانی و رگولاتوری استفاده گردد و آی هیت ها باید یک بستر رفع چالش ها و پوشش نیازهای شرکت ها در ابعاد حاکمیتی باشند. این مزیت ویژه متعلق به خانه های فناوری و نوآوری نباید دست کم گرفته شود و باید در حوزه صادرات مورد استفاده قرار بگیرد. لازم است هریک از این خانه ها و افراد آن یک سفارت خانه و سفیران تخصصی در حوزه صادرات دانش بنیان باشند.
دهقانی فیروزآبادی همینطور بر لزوم جذب سرمایه تصریح کرد و اظهار داشت: ایرانی ها خارج از کشور از سرمایه خوبی برخوردار می باشند و تمایل دارند به کشور کمک کنند و در حوزه سرمایه گذاری فعالیت داشته باشند. انتظار می رود آی هیت ها سرمایه گذارانی را جذب کنند که به سرمایه گذاری در این عرصه تمایل داشته باشند.
در این نشست مهدی قلعه نوی رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری به گزارشی از روند شکل گیری خانه های فناوری و نوآوری پرداخت.
در ادامه هم مدیران خانه های فناوری و نوآوری در کشورهای کنیا، روسیه، عراق، چین، سوریه، کردستان عراق، تهران و ترکیه به بیان اقدامات، دستاوردها و ظرفیت های صادراتی بوجود آمده در کشورهای هدف پرداختند. در این جلسه، ضمن بیان فرصت ها و مطرح شدن چالش ها زمینه برای ارتقای فعالیت این خانه ها و کمک به توسعه بازار در کشورهای هدف برای شرکتهای دانش بنیان فراهم گردید.


منبع:

1401/08/25
08:48:28
5.0 / 5
346
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Link website