محققان هشدار می دهند؛

سوءاستفاده مجرمان سایبری از فضای متاورس

سوءاستفاده مجرمان سایبری از فضای متاورس

به گزارش لینک وبسایت، کارشناسان امنیت سایبری اخطار می دهند که مجرمان سایبری، متاورس (فراجهان) را فرصتی برای اجرای حملات سایبری، پولشویی و راه اندازی کارزارهای اطلاعات نادرست می دانند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری «سی اس او آنلاین» (csoonline.com)، خیلی از شرکتهای جهان متاورس را یک فرصت بزرگ تجاری و مجالی برای ایجاد بازارهای کار جدید به حساب می آورند اما شرکت تأمین کننده امنیت «ترند میکرو» در یک گزارش تحقیقی جدید اخطار داده است که مجرمان سایبری امکان دارد از فناوری متاورس برای اهداف خودشان سوء استفاده نمایند.
محققان امنیتی پیشبینی می کنند که نوعی ساختار «شبکه سیاه» مشابه آنچه امروز در اینترنت بوجود آمده است، می تواند در متاورس هم به وجود بیاید.
دسیسه های گانگسترهای سایبری حتی می تواند در اتاق های محافظت شده متاورس هم عملی شود یعنی اتاق هایی که حضور در آنها تنها از مکان های فیزیکی خاص و با مجوزهای تایید هویت امکان پذیر است. در واقع امکان دارد تا زمان حضور و فعالیت موثر پلیس در متاورس، سال ها فاصله داشته باشیم.سناریوهای احتمالی تهدید در متاورس
محققان اخطار می دهند که متاورس تاریک (Darkverse) می تواند سکو یا پلتفرمی برای تهدیدهای سایبری همچون موارد زیر باشد:
- مهاجمان امکان دارد برای عملیات فیشینگ، باج افزار، کلاهبرداری و سایر اقدامات، «نشان های غیرقابل تعویض» (NFTs) را که به طور فزاینده ای به ابزار محبوبی برای تعریف مالکیت در متاورس تبدیل گشته اند، هدف حمله قرار دهند. مجرمان همینطور امکان دارد از متاورس برای پول شویی استفاده نمایند.
- مجرمان و بازیگران دولتی می توانند روایت های دستکاری شده ای برای گروههای صدمه پذیر تولید کنند. مهندسی اجتماعی، پروپاگاندا و فیک نیوز تبعات زیادی در جهان سایبری-فیزیکی دارند.
- حریم خصوصی هم بازتعریف می شود. اپراتورهای اتاق های شبیه متاورس آگاهی بی سابقه ای از اقدامات کاربران دارند. حریم خصوصی بشکلی که می شناسیم در متاورس وجود ندارد.
«ادو اشنایدر» کارشناس سایبری در شرکت «ترند میکرو» می گوید: متاورس دیدگاهی چند میلیارد دلاری و با فناوری بالا است که عصر بعدی اینترنت را تعریف خواهد نمود. هر چند دقیقاً نمی دانیم چه شکل و شمایلی خواهد داشت اما باید از همین هم اکنون فکر کردن در رابطه با چگونگی سوءاستفاده تهدیدآمیز از متاورس را شروع نماییم.
وی اضافه کرد: سازمان های انتظامی و اجرای قانون با عنایت به هزینه های بالا و چالش های حقوقی برای نظارت در متاورس در سالهای اول با مشکلاتی رو به رو خواهند بود. صنعت امنیت آی تی باید حالا مداخله کنند و در غیر این صورت یک «غرب وحشی» جدید در فضای مجازی شکل خواهد گرفت.
فرا-جهان یا مِتاوِرس در واقع خلاصه شده meta-universe است که برای اشاره به جهانی دیجیتال به کار می رود که در آن دنیای واقعی و مجازی ترکیب می شوند و با ایجاد فضایی شبیه داستان های تخیلی امکان ارتباطات مجازی و حرکت میان دستگاههای مختلف را فراهم می سازد. به بیان دیگر، فراجهان یک فضای سایبری به موازات حقیقت فیزیکی را مشخص می کند که در آن اجتماعی از مردم می توانند از راه «آواتار» (شخص نما) با یکدیگر تعامل داشته باشند.

1401/06/06
23:31:54
5.0 / 5
336
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Link website