کشف ۲۱ کوتوله سفید سبک توسط دانشمندان چینی

کشف ۲۱ کوتوله سفید سبک توسط دانشمندان چینی

به گزارش لینک وبسایت گروهی از اخترشناسان چینی به تازگی با استفاده از داده های تلسکوپ زمینی لاموست (واقع در ایستگاه ژینگ لانگ چین) و تلسکوپ فضایی گایا (متعلق به آژانس فضایی اروپا) 21 کوتوله سفید به شدت کم حجم جدید را کشف کردند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای مجله انگلیسی زبان یونیورس، کوتوله های سفید به شدت کم حجم، اجرام فضایی نادری هستند که طی زندگی یک ستاره در دوران پیری تشکیل می شوند. برخی ستارگان که از حد ۱.۴ دهم جرم خورشیدی (solar mass) سنگین تر باشند، به ستاره نوترونی یا سیاهچاله (۳ برابر جرم خورشید) و اگر از این حد کم جرم تر باشند به کوتوله سفید تبدیل می شوند. جرم خورشیدی یک کای استاندارد برای اندازه گیری جرم در اخترشناسی است.
یافته های اولیه این اخترشناسان چینی از دانشگاه نانجینگ (Nanjing University) منجر به کشف ۱۳۶ جرم جالب فضایی شد که هر کدام از آنها می توانستند یک کوتوله سفید کم حجم باشد. غریب بودن این اجرام فضایی از این بابت است که بسیار سبک و کم تر از ۳ دهم برابر جرم خورشیدی هستند، پیش تر ۱۰۰ کوتوله سفید کم حجم کشف شده است.
دانشمندان در مطالعه ای جدید با بهره گیری از علم طیف سنجی تصمیم گرفتند، مشخص کنند کدام یک از این ۱۳۶ جرم فضایی، کوتوله سفید است.
بیشتر این اجرام، جرم های فضایی معمولی؛ اما ۲۱ جرم در بین آنها متفاوت بود. افزون بر این دو جرم از میان این اجرام، منظومه دوگانه با مجموع حجم ۳۰ درصدی جرم خورشید هستند. منظومه های دوگانه ستاره های دوتایی و نزدیک به هم هستند که برهم کنش آنها موجب می شود پیرامون یک گرانی گاه مشترک بگردند.دلیل علاقه مندی اخترشناسان و دانشمندان علم نجوم به کوتوله های سفید کم حجم این است که برمبنای مفاهیم فعلی اخترفیزیک، این اجرام سماوی به شکل عادی تشکیل نشده اند برای اینکه غول های سماوی کم حجم به این اندازه در کیهان وجود ندارد که منجر به تولد کوتوله های سفید شوند.
تاکنون حدود ۱۰۰ کوتوله سفید کم حجم کشف شده است؛ بدین سبب یافتن کوتوله های سفید جدید و مطالعه در مورد جزئیات آنها برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه تکامل کیهان و اخترها مهم می باشد. پیش بینی می شود برخی سیستم های سماوی از این نوع موج های گرانشی را تولید کنند؛ بنا بر این ماهیت این پدیده را بیشتر آشکار کنند.

1401/05/14
13:41:44
5.0 / 5
212
تگهای خبر: آموزش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
Link website