بدون بخیه و با هیدروژل حاوی فاكتور رشد؛

ابداع روشی جدید برای درمان سریع زخم های حاد با کمک پژوهشگر ایرانی

ابداع روشی جدید برای درمان سریع زخم های حاد با کمک پژوهشگر ایرانی

لینک وبسایت: تعدادی از محققان با همکاری یک پژوهشگر ایرانی روشی برای درمان سریع زخم های مزمن ابداع نموده اند که شامل یک چاپگر دستی و نوعی هیدروژل حاوی فاکتور رشد اندوتلیال است.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از مهر، در سراسر جهان میلیونها نفر گرفتار زخم های حاد و مزمن می شوند که بار مالی زیادی برای بیمارستان ها و بیماران همراه دارد. با وجود استفاده از استراتژی های فعلی مدیریت زخم، پروسه فیزیولوژیکی درمان در بسیاری موارد مختل می شود و در نتیجه این امر درمان زخم لطمه می خورد. بدین سبب به روش های درمانی کارآمدتر و آسان تری نیاز است. درهمین راستا تعدادی از محققان دانشکده پزشکی هاروارد و دانشکده مهندسی مکانیک و مواد دانشگاه نبراسکا با همکاری محمد مهدی سمندری از دانشگاه فارمینگتون در آمریکا، مزایای داربست های چسبنده با فاکتور رشد را برای درمان زخم های تمام ضخامت در مدل خوک را بررسی کردند. پژوهشگران از یک پرینتر دستی برای چاپ دقیق ریز هیدروژل ژلاتین متاکریلویل (GelMA) روی زخم استفاده کردند. این ریزهیدروژل حاوی فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) است.
نتایج آزمایشگاهی نشان داد اتصال عرضی GelMA در محل، نوعی چسبندگی داربست قوی به وجود می آورد و چاپ روی سطوح منحنی بافت های خیس بدون نیاز به بخیه را ممکن می کند. همین طور تحقیق نشان داد این داربست بطور مداوم فاکتور رشد اندوتلیال عروقی را آزاد می کند و در نتیجه انتقال یا مهاجرت سلول های اندوتلیال را در وضعیت آزمایشگاهی می افزاید. تحلیل های بافت شناسی حاکی از آنست که استفاده از داربست های GelMA که به بستر زخم چسبیده اند بطور قابل توجهی کیفیت درمان زخم های بافت خوک را بهبود می بخشد. استراتژی چاپ مذکور را می توان به آسانی و در هر مکانی مانند اتاق عمل برای درمان زخم به کار برد. این روش نیازی به چاپگرهای زیستی یا روش های تصویربرداری گرانقیمت ندارد.


منبع:

1401/04/04
13:55:47
5.0 / 5
329
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Link website