ساخت رله حفاظتی كاربردی؛

شبكه برق با محصول دانش بنیان ایرانی حفاظت می شود

شبكه برق با محصول دانش بنیان ایرانی حفاظت می شود

لینك وبسایت: یك شركت دانش بنیان توانسته است به دانش و فناوری ساخت رله حفاظتی كاربردی در شبكه های برق برسد.به گزارش لینك وبسایت به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سیستم های حفاظتی نقش اساسی در ایمنی، پایداری و قابلیت اطمینان سیستم برق رسانی را عهده دار هستند و از شروع یا گسترش دامنه خسارت ناشی از خطاهای مختلف جلوگیری می كنند.
عملكرد مناسب و انتخاب سیستم حفاظتی مناسب سبب كاهش سطح خاموشی و خسارت های احتمالی می شود چونكه حداقل ناحیه ای را كه برای رفع عیب كافی است از شبكه جدا كرده و برق رسانی به قسمت های دیگر شبكه، تدوام می یابد.
در ترانسفورماتورها امكان دارد خطرات زیادی اتفاق بیفتد مثلاً اتصال كوتاه یا اتصال شبكه یا اضافه بار و... كه برای حفاظت از این تجهیزات از وسیله ای به نام «رله حفاظتی » استفاده می شود. ازاین رو یك شركت دانش بنیان توانسته است به دانش و فناوری ساخت این رله حفاظتی برسد.
مصطفی اوجی مدیرعامل این شركت اظهار داشت: محصول تولیدی این شركت توسط آزمایشگاه صنایع انرژی ایران مورد ارزیابی، آزمایش و سپس تایید قرار گرفته است؛ همینطور این محصول تاییدیه شركت توانیر ایران برای فروش را هم دریافت كرده است.
به گفته اوجی، وظیفه این رله حفاظتی این است كه هر جزء از شبكه برق كه گرفتار خطا یا اتصالی شده را در كمترین زمان ممكن از مدار خارج كند به صورتی كه احتمال خطر از بین رفته و كوچك ترین بخشی از شبكه الكتریكی مجزا شود.
بنابراین به وسیله رله محل وقوع عیب از شبكه جدا سازی شده و سبب می شود كه سایر قسمت های سالم شبكه همچنان به كار خود ادامه دهند و پایداری و ثبات شبكه به همان حالت قبلی محفوظ بماند، تجهیزات و دستگاه ها در مقابل عیوب و اتصالی ها محافظت شده و میزان خسارات وارده به آنها محدود شود.
اوجی از نقش مهم و حیاتی این محصول در برق رسانی گفت و افزود: از آن جایی كه تجهیزات برق از قبیل ترانسفورماتور، كلیدهای برق قدرت و بسیاری دیگر از تجهیزات این صنعت از قیمت بالایی برخوردار می باشد حفاظت از این تجهیزات و شبكه انتقال، هم بسیار حیاتی می باشد.
به گفته این فعال فناور، كشورهایی مانند آلمان، سوئد، فرانسه و آمریكا از بزرگترین تولیدكنندگان و صادركنندگان این تجهیزات هستند ولی حالا با تلاش محققان و متخصصان صنعت برق، كشورمان به تولیدكننده این محصول تبدیل گشته است.
وی به اشتغال زایی و میزان فروش این شركت اشاره نمود و اظهار داشت: با تولید این محصول برای ۲۵ نفر اشتغالزایی بوجود آمده و پارسال ۵۰۰ دستگاه از این رله ها به فروش رفته است و پیشبینی می شود كه در دو سال آینده بالغ بر ۵۰۰۰ دستگاه رله به فروش رسد.
مدیرعامل این شركت اظهار داشت: الان تمركز فروش محصولات این شركت بر روی بازار داخل است. از آنجائیكه نیاز داخلی و منطقه ای به این رله ها هر روز در حال افزایش و گسترش است توسعه كارخانه و خط تولید از پیش نیازهای تامین رله های حفاظتی ساخت داخل است كه در این رابطه، پشتیبانی و حمایت مسؤلان زمینه توانمندی و رفع نیازهای داخلی و به دنبال آن ورود به بازارهای صادراتی را فراهم می سازد.
وی صنایع برق، نفت، گاز و پتروشیمی را از مهم ترین صنایعی نام برد، كه مشتری و استفاده كننده این تجهیزات هستند.

1398/09/04
23:45:16
5.0 / 5
3876
تگهای خبر: سیستم , فناوری , كاربر , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Link website