تولید تراشه های هوش مصنوعی که نیاز به خرید تلفن های همراه جدید را رفع می کند

تولید تراشه های هوش مصنوعی که نیاز به خرید تلفن های همراه جدید را رفع می کند

لینک وبسایت: تعدادی از محققان موسسه فناوری ماساچوست (ام. آی. تی) موفق به طراحی نوعی تراشه هوش مصنوعی شده اند که قابلیت تغییر و روزآمد کردن ابزار الکترونیکی مانند گوشیها یا ساعات هوشمند را دارد و مشتریان را از تعویض ابزارهایی مانند ساعت و تلفن هوشمند جدید بی نیاز می کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی موسسه فناوری ماساچوست، امروزه گوشیها و ساعات هوشمند و دیگر ابزارهای الکترونیک پوشیدنی پس از مدتی قابل استفاده نیستند؛ اما اگر آنها را بتوان با حسگرها و پردازشگرهای جدیدتر روزآمد کرد، لازم نیست نمونه های جدید خرید. حسگرها و پردازشگرهایی که قابلیت جاسازی در تراشه های داخلی ابزار الکترونیکی را مانند آجرهای لوگومانند در ساختمان ها دارند.
این تغییر شکل تراشه ها عمر ابزار را طولانی می کند و ضمن کاهش هزینه سبب از میان رفتن زباله های الکترونیک می شود. تراشه جدید توسط تعدادی از محققان موسسه ام. آی. تی به گونه ای طراحی شده که قابلیت تغییر شکل دارد و فشرده است. همین طور می توان آنرا جابجا و روی سنسورهای موجود و شبکه های سنسورهای وابسته سوار کرد.
این طراحی شامل تغییر و جایگزینی لایه های بخش های مختلف پردازش و حسگرها با دیود نورگسیل یا ال. ای. دی ها است که اجازه می دهد لایه های تراشه با هم مرتبط شوند. انواع دیگر طراحی تراشه ها از سیم کشی متداول برای پخش و انتقال سیگنال ها بین لایه ها استفاده می نماید. چنین ارتباطات پیچیده ای را به سختی می توان از هم باز و باردیگر متصل کرد؛ البته اگر اصلا ممکن باشد، همین مورد موجب می شود طراحی ها قابل تغییر شکل نباشند.
طراحی پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست بجای سیم های فیزیکی از نور برای انتقال اطلاعات داخل تراشه استفاده می نماید. بدین سبب تراشه، قابل تغییر شکل با لایه هایی است که قابل جابجایی یا افزودن سنسورهای جدید یا پردازشگرهای روزآمد است.
جیهون کانگ دانشجوی پسادکتری ام آی تی و یکی از پژوهشگران این مطالعه می گوید: می توان به این تراشه هر تعداد لایه محاسباتی مورد نیاز مانند حسگرهایی برای نور، فشار و حتی بو را اضافه کرد. ما این محصول را تراشه هوش مصنوعی لوگومانند با قابلیت تغییر شکل نامیده ایم برای اینکه قابلیت توسعه پذیری نامحدودی بسته به ترکیبات لایه ها دارد.
محققان این مطالعه علاقه دارند با بهره گیری از این تراشه ابزارهای الکترونیکی و محاسباتی را ارتقا دهند؛ سنسورهای خودکفا و دیگر ابزارهای الکترونیکی که مستقل از منابع مرکزی یا حتی توزیع شونده مانند سوپر کامپیوتر ها یا سیستم های محاسباتی ابری کار می کنند.
جیهان کیم استادیار مهندسی مکانیک در موسسه ام آی تی اظهار داشت: در صورتیکه وارد دوران اینترنت اشیا برمبنای شبکه های حسگرها می شویم، نیاز برای ابزارهای الکترونیکی چندکاره و تقویت شده هر روز افزایش می یابد. ساختار سخت افزاری پیشنهادی ما انطباق زیادی در علوم کامپیوتر ارائه می دهد.


منبع:

1401/03/27
18:34:40
5.0 / 5
415
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website