فناوران ایرانی ونتیلاتور 120 میلیونی انگلیسی را به قیمت 30 میلیون تومان تولید کردند

فناوران ایرانی ونتیلاتور 120 میلیونی انگلیسی را به قیمت 30 میلیون تومان تولید کردند

لینک وبسایت: یک شرکت دانش بنیان مستقر در دانشگاه صنعتی شریف، موفق به ساخت دستگاه احیاکننده تنفسی (ونتیلاتور پرتابل) برای بیماران قلبی- ریوی و عرضه آن به قیمت 30 میلیون تومان شد، دستگاهی با دو آپشن بیش از مشابه نوع انگلیسی آن که در بازار 120 میلیون تومان فروخته می شود.


مجتبی نجفی از مدیران شرکت دانش بنیان مستقر در دانشگاه صنعتی شریف در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار حوزه علم و آموزش ایرنا، اظهار نمود: کاربرد دستگاه ونتیلاتور پرتابل ایرانی برای بخش های اورژانس، پیش بیمارستانی و آمبولانس ها و همین طور انتقال بین بخشی بیماران در داخل مراکز درمانی و بیمارستانی و امداد و نجات و چادرهای صحرایی است.
وی با تاکید بر اینکه، همه قطعات این ونتیلاتور کاملا پنوماتیک است و بدون نیاز به برق و باتری کار می کند، اضافه کرد: کاربرد اصلی این دستگاه تحت عنوان «ایزیونت» در هنگام احیا و انتقال بیمار به بیمارستان است و منبع انرژی این دستگاه، نیروی مکانیکی خود اکسیژن است و دستگاه هیچ نوع نیازی به منبع تغذیه ای برق یا باتری ندارد.
پنوماتیک در صنعت به مفهوم استفاده از هوای فشرده برای انتقال انرژی است. در حقیقت این سیستم ها بوسیله هوای فشرده یا گازهای بی اثر تغذیه می شوند و کارخانه ها از این گازهای فشرده برای کنترل و هدایت دستگاه های ابزار دقیق استفاده می نمایند.

این فعال حوزه دانش بنیان در ادامه اظهار نمود: این دستگاه قابلیت اتصال به ماسک اکسیژن و لوله اینتوبه و کپسول یا سیستم سنترال بیمارستان را دارد و علاوه بر این دستگاه دارای دو نمونه اتوماتیک و دستی است و کاربر می تواند در حین CPR (احیا با تنفس مصنوعی) با فشار یک دکمه، اکسیژن رسانی را انجام دهد و در حالت اتوماتیک نیز حجم و فرکانس تنفسی می تواند باتوجه به سن و وزن بیمار انتخاب گردد.
به گفته وی این ونتیلاتور می تواند برای بیمارانی با وزن ۱۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم استفاده گردد. دستگاه مجهز به سیستم خروجی اطمینان است که از ایجاد باروتراما (جراحت ناشی از تغییر فشار) جلوگیری می کند و در صورت مسدود بودن مسیر هوایی بیمار یا بالا بودن حجم اکسیژن، همراه با ایجاد یک هشداردهنده صوتی، حجم اضافی اکسیژن را خارج می کند.

محصول ایرانی با گارانتی، نمونه خارجی بدون گارانتی
این فعال حوزه دانش بنیان با بیان اینکه، مشابه خارجی این دستگاه ساخت انگلیس با قیمت ۱۲۰ میلیون تومان وارد کشور می شود، اضافه کرد: بنده خودم قبلا نمایندگی فروش این دستگاه در ایران را داشتم و هم اکنون مدل انگلیسی این دستگاه در حدود پنج هزار مرکز درمانی استفاده می شود اما با مهندسی معکوس و تغییرات و با دو خاصیت اضافه با حدود یک چهارم قیمت یعنی ۳۰ میلیون تومان این محصول را بومی سازی کرده و عرضه می نماییم.
وی اظهار داشت: ونتیلاتور ایران ساخت دارای دو سال گارانتی تعمیر و تعویض رایگان حتی شکستگی است درحالی که محصول خارجی این گارانتی را ندارد.
نجفی با اشاره به استقرار این شرکت فناور در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در پاسخ به این پرسش که آیا مراکز درمانی و بیمارستانی کشور از این دستگاه بومی سازی شده خرید و استفاده می نمایند نیز اظهار داشت: متاسفانه همه بیمارستان های دولتی بحث مشکلات مالی را مطرح می کنند و می گویند پول ندارند.
وی درباب تعداد دستگاه فروخته شده از طرف این شرکت دانش بنیان نیز اظهار نمود: تا حالا ۳۰۰ دستگاه در کل کشور فروخته ایم و این نیز بیشتر بواسطه خیرین سلامت برای مراکز درمانی انجام شده است و دانشگاه های علوم پزشکی یا وزارت بهداشت هیچ حمایتی از ما نکرده اند.
این فعال حوزه دانش بنیان در دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر اینکه، این دستگاه بومی سازی شده دارای مجوز و تاییدیه از لابراتوار مرجع کل است، اشاره کرد: در حال حاضر دارای پروانه و مجوز فروش و بهره برداری و مستقل می باشیم و صددرصد قطعات این دستگاه تولید داخل است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا این دستگاه به سایر کشورها صادر گردیده است یا خیر نیز اظهار نمود: فعلا ما در حال گرفتن نشان و گواهینامه CE (استاندارد اروپا) هستیم.
نجفی همین طور اظهار داشت: این شرکت فناور ساخت چهار محصول دیگر دانش بنیان را در دست ساخت دارد که کار تحقیق و توسعه آن تمام شده است و درحال رسیدن به مرحله تولید هستیم.
وی ضمن تاکید بر لزوم حمایت هرچه بیشتر دولت از تولید داخلی اظهار نمود: متاسفانه با وجود این که گاها مشاهده می شود با آنکه دستگاهی در کشورمان بومی سازی شده است، برخی شرکت های وارداتی این دستگاهها را به کشور وارد می کنند.


منبع:

1401/03/27
13:42:31
5.0 / 5
1320
تگهای خبر: آموزش , ابزار , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Link website