حیوانات چه رنگ هایی و چگونه می بینند؟

حیوانات چه رنگ هایی و چگونه می بینند؟

به گزارش لینک وبسایت دانشمندان می گویند: حیواناتی که در خشکی زندگی می کنند، قادرند در مقایسه با حیواناتی که در آب زندگی می کنند، رنگ های بیشتری را ببینند و آنهایی که در مناطق بدون پوشش گونه های گیاهی زندگی می کنند، در مقایسه با حیواناتی که در جنگل زندگی می کنند، دامنه وسیع تری از رنگ ها را می بینند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، زیست شناسان دانشگاه آرکانزاس اطلاعاتی درباره صدها مهره دار و بی مهره جمع آوری کرده اند و بدین سان دانسته های دانشمندان را درباره بینایی حیوانات افزایش داده اند. این دانسته ها شامل رنگ هایی که آنها می بینند هم می شود.
به هر حال، تفاوت میان مهره داران و بی مهرگان به صورت معناداری روی این مورد که آنها می توانند چه رنگ هایی را ببینند، تاثیر می گذارد. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که بی مهرگان در مقایسه با مهره داران می توانند رنگ های بیشتری با طول موج کوتاه را مشاهده کنند.
توانایی حیوانات در تشخیص اطلاعات بصری، به طول موج و شدت نور در محیط بستگی دارد. اندازه و میزان حساسیت طول موج خانواده پروتئین های شبکیه چشم، اُپسین نامیده می شود که طیف نوری را که یک حیوان می بیند، از فرابنفش تا فراسرخ، تعیین می کند.


در هر صورت، اپسین های شبکیه چشم بی مهرگان و مهره داران از لحاظ تبارزایی (فیلوژنتیک) متمایز است و آنها و پژوهشگران مطمئن نیستند که آیا این اپسین های متمایز بر آنچه حیوانات می بینند، تاثیر می گذارد یا نه یا این که آنها چگونه با نور محیط اطراف خود منطبق می شوند.
مطالعات پژوهشگران نشان داد هنگامی که حیوانات با محیط اطراف خود کاملاً منطبق می شوند، امکان دارد توانایی انطباق آنها از لحاظ فیزیولوژیک محدود شود. مهره داران و بی مهرگان برای دیدن، به صورت گسترده از یک گونه سلولی مشترک، اپسین، استفاده می نمایند ولی این سلول ها را به صورت متفاوتی می سازند.
این تفاوت فیزیولوژیکی، چیزی است که زیست شناسان آنرا در مهره داران اپسین های مژگانی و در بی مهرگان اپسین های رابدومریک می نامند.
این یافته امکان دارد به این سؤال پاسخ دهد که چرا بی مهرگان در مقایسه با مهره داران بهتر می توانند نور با طول موج کوتاه را ببینند در صورتیکه زیستگاه مهره داران برایشان شرایطی را فراهم می آورد که بتوانند نور با طول موج کوتاه را هم مشاهده کنند.
دانشمندان معتقدند امکان دارد این تفاوت به علت جهش های ژنتیکی تصادفی باشد که در مهره داران روی می دهد ولی در بی مهرگان اتفاق نمی افتد. این جهش ها امکان دارد حتی دامنه نور را در دید مهره داران محدود کند.


منبع:

1401/03/22
09:29:24
5.0 / 5
285
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Link website