تهیه فیلمی تعجب آور از تصاویر ارسالی بالگرد مریخی نبوغ

تهیه فیلمی تعجب آور از تصاویر ارسالی بالگرد مریخی نبوغ

بالگرد نبوغ در طولانی ترین پرواز خود که تابحال در مریخ داشته، تصاویری را ثبت کرده است که دانشمندان ناسا آنها را در کنار یکدیگر قرار دادند و یک فیلم تعجب آور از هنگام عبور سریع این بالگرد از روی سیاره سرخ ساختند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی CNET، بالگرد نبوغ امکان دارد برای کنار آمدن با گرد و غبار و سرما در مریخ مشکلاتی داشته باشد، اما هنوز هم اطلاعاتی پرارزش به زمین مخابره می کند.
این بالگرد در طولانی ترین پروازی که تا کنون داشته، تصاویری را ثبت کرده است که دانشمندان ناسا، به تازگی، آنها را در کنار یکدیگر قرار داده اند تا یک ویدئوی خیره کننده بسازند که توسط این بالگرد از بالا در هنگام عبور سریع از روی مریخ گرفته شده است.
این فیلم از تصاویر گرفته شده در بیست و پنجمین پرواز این بالگرد ساخته شده که در هشتم آوریل (19 فروردین) صورت گرفت. در این پرواز طولانی، بالگرد از منطقه‌ی جنوب مریخ به نام سیتا (Séítah ) خارج شد و به سمت منطقه دیگر که رودخانه ای با عنوان دلتا است، رفت؛ یعنی جایی که مریخ نورد استقامت (the Perseverance rover)به دنبال نشانه ای از حیات است.

این بالگرد باید به مریخ نورد استقامت نسبتاً نزدیک بماند، ازاین رو تیم هدایت بالگرد نبوغ تصمیم گرفتند پیش از انجام طولانی ترین پروازی که تاکنون داشته اند، از راه بیست و چهارمین پرواز مریخی محلی امن برای فرود پیدا کنند و در عین حال بتوانند پابه پای مریخ نورد استقامت حرکت کنند.
این فیلم با استفاده از تصاویری ساخته شد که دوربین جهت یابی سیاه و سفید گرفته بود. بالگرد از این عکس ها در سیستم پرواز خودکارش استفاده می نماید. خلبانان این بالگرد، که در آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا (NASA’s Jet Propulsion Laboratory) هستند، برنامه ریزی می کنند که بالگرد به کجا برود و سپس فرمان ها را برای آن ارسال می کنند سپس بالگرد کنترل را در دست می گیرد و فرمان ها را اجرا می کند.
اداره ملی هوانوردی آمریکا (ناسا) در پستی که به همراه ویدئو منتشر کرد، نوشت: «در طول مدت پرواز، سنسورهای تعبیه شده (onboard)، دوربین جهت یابی، واحد اندازه گیری اینرسی، و بردیاب لیزری، داده های واقعی را برای پردازنده‌ی جهت یاب نبوغ و کامپیوتر اصلی پرواز فراهم می آورد، که بالگرد را در پرواز راهنمایی می کند. به این ترتیب، بالگرد قادر می شود در حین این که فرمان ها را اجرا می کند واکنش مناسبی به چشم انداز نشان دهد.


منبع:

1401/03/11
22:50:35
5.0 / 5
421
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website