با تولید نسل جدید بادبادهای خورشیدی؛

ماموریت فضایی در قطب های خورشید ممکن می شود

ماموریت فضایی در قطب های خورشید ممکن می شود

پژوهشگران موفق به تولید نسل جدیدی از بادبان های خورشیدی شده اند که سفر به قطب های خورشید و تحقیقات در مورد آنها را ممکن می کند.به گزارش لینک وبسایت به نقل از دیجیتال ترندز، برای عبور یک فضاپیما از جو زمین و خارج شدن از گرانش آن، نیروی زیادی لازم است اما هنگامی که یک سفینه به مدار می رسد به نیروی نسبتاً کمی برای حرکت در فضا نیاز دارد. در حقیقت حتی مقادیر ناچیزی نیروی ثابت می تواند به یک سفینه فضایی اجازه دهد تا به دورترین اعماق منظومه شمسی سفر کند که این محرک اصلی، ابزاری موسوم به بادبان های خورشیدی است.
روش پیشنهادی برای پیشرانش فضاپیما استفاده از فشار تابش اعمال شده بر روی آینه هایی عظیم است. یک مثال کاربردی بادبان کشتی است؛ نیروی اعمال شده توسط نور بر روی آینه ها، مشابه بادبانی است که بوسیلهٔ باد به وزش درآمده باشد. از پرتوهای لیزر پرانرژی می شود بعنوان منبعی جایگزین برای اعمال نیرویی بیشتر از آنچه که نور خورشید می تواند فراهم آورد، استفاده نمود.
با استفاده از این فنآوری صفحات نازک و عظیمی از مواد بازتابنده به فضاپیما متصل می شوند. فوتون های کوچک نور خورشید از این ماده منعکس می شوند و فشار اندکی به بادبان وارد کرده و به آن اجازه می دهند در فضا حرکت نماید.
پیش از این از فناوری مذکور برای تولید بادبان خورشیدی به نام لایت سیل ۲ استفاده شده بود. با این وجود، محدودیت هایی در این فناوری وجود دارد. سفینه های فضایی مبتنی بر بادبان خورشیدی بسیار آهسته تر از آنهایی که توسط رانشگرها کار می کنند، حرکت می کنند. اما مشکل بزرگ تر ناوبری است. بادبان های خورشیدی باید در جهت نور خورشید حرکت و کار کنند و مانور آنها دشوار است. حالا، ناسا به دنبال طرح های جدیدی برای ساخت بادبان های خورشیدی است که قابلیت های ناوبری آنها را بهبود می بخشد.
ایده تازه این است که از فناوری موسوم به بادبان های خورشیدی پراش استفاده گردد که دارای توری های کوچکی در بادبان های خود هستند که نور را از درونشان عبور می دهند. همانطور که نور از یک دهانه کوچک عبور می کند، در فرآیندی به نام پراش، توسعه می یابد و همچنان به بادبان فشار می دهد. اما به سبب وجود توری ها، نور ورودی را می توان با دقت بیشتری کنترل کرد، بدین سبب قدرت مانور بادبان خورشیدی افزایش می یابد.
محققان آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز معتقدند پراش به شما امکان می دهد زاویه هدایت نور ورودی را تنظیم کنید. همین طور اجازه می دهد بادبان های خورشیدی کوچک تر از بادبان های بزرگ فعلی باشد.
این تیم درحال توسعه این فناوری با هدف انجام یک ماموریت آزمایشی برای سفر به قطب های خورشید است. دسترسی به این قطب ها با بهره گیری از سیستم های پیشران فضاپیماهای سنتی دشوار است، اما می توان از بادبان های خورشیدی برای قرار دادن یک سفینه در مدار اطراف قطب های خورشید استفاده نمود. ناسا برای تکمیل این طرح ۲ میلیون دلار مختص کرده است.

1401/03/09
21:18:41
5.0 / 5
454
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
Link website