عضو انجمن علمی استاندارد ایران:

استانداردهای بین المللی مدیریت دانش لازمه رشد بهره وری دانش بنیان ها

استانداردهای بین المللی مدیریت دانش لازمه رشد بهره وری دانش بنیان ها

به گزارش لینک وبسایت عضو انجمن علمی استاندارد ایران اظهار داشت: یکی از مهم ترین عوامل توسعه و پیشرفت شرکتهای دانش بنیان از محل ارتقای بهره وری آن محقق می شود؛ ازاین رو بکارگیری استانداردهای بین المللی مدیریت دانش یکی از عوامل مغفول مانده در رشد پایدار بهره وری در شرکتهای دانش بنیان است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، میثم توکلی در اولین نشست مدیران و ممیزان بنگاه های اقتصادی دانش بنیان در مورد نقش راهبردی استانداردهای بین المللی در سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: با عنایت به این که در اقتصاد دانش بنیان، دانش منبع استراتژیک توسعه معرفی می شود، بنابراین مدیریت آن بیشتر از آنکه تفکری در مورد چگونگی رشد کاروکسب های خردوکلان باشد، نوعی دارایی معنوی و مزیت رقابتی برای کشور در عرصه های بین المللی به حساب می آید.
وی اضافه کرد: ازاین رو باآنکه مسائل تئوریک مدیریت دانش در کشور با وجود منابع علمی نمود بیشتری پیدا کرده، اما نتایج اجرای فرایند آن با خروجی های برنامه ریزی شده و استانداردهای جهانی، اختلاف زیادی داشته است. بنابراین اهتمام در بکارگیری استانداردهای بین المللی مدیریت دانش، می تواند نقش مغفول مانده این سیستم را در شرکتهای دانش بنیان احیا و تقویت کرده و بعنوان یکی از مهم ترین ابزارهای رشد بهره وری در خدمت کشور درآید.
توکلی در باره علل کسب نکردن نتایج اثربخش فرایند مدیریت دانش باوجود پیشینه طولانی مدت آن در کشور، عنوان کرد: امروزه باتوجه به نیاز مبرم به مدیریت دانش های بشری، سازمان بین المللی استانداردسازی (ISO) علاوه براینکه در نسخه ها و ویرایش های جدید استانداردهای مدیریتی خود، مدیریت دانش را بعنوان یکی از بندها و الزامات اساسی استانداردها در پیاده سازی و اجرای آن قرار داد، کمیته بین المللی TC/۲۶۰ نیز، مبادرت به انتشار استاندارد تخصصی مدیریت دانش به نام ISO۳۰۴۰۱ کرده است که بعنوان سنگ مبنایی برای طرح ریزی سیستم های آتی معرفی می شود.
وی افزود: از طرفی باآنکه تفکر مبحث فوق، سابقه طولانی در کشور ما دارد، اما امروزه بعنوان جامعه دانشی، نبود آگاهی صحیح و کافی مدیران و پرسنل از استانداردهای مدیریت دانش، مراحل اجرا، کنترل و منافع آن است که اجرای اثربخش و کسب نتایج موفقیت آمیز آنرا در کشور به سمت ناپایداری هدایت کرده است که اغلب با اتخاذ راهبردهای نامناسب مدیران در آموزش، فرهنگ سازی، استقرار و اجرای سیستم ها در کشور هم همراه بوده و شاهد اشاعه فرهنگ احتکار دانش هستیم؛ به صورتی که پرسنل، دانش را به مثابه یک منبع قدرت تلقی کرده و حاضر به ازدیاد و به اشتراک گذاری آن نیستند. ازاین رو بکارگیری استاندارهای مدیریت دانش می تواند به یکپارچگی نگرش ذینفعان این فرایند برای دریافت خروجی های برنامه ریزی شده، کمک شایانی کند.
توکلی اضافه کرد: مدیریت دانش فرآیندی است که به شرکتهای دانش بنیان در شناسایی، انتخاب، سازماندهی و توزیع دانش و اطلاعات مهمی که حافظه سازمان است و معمولاً به صورت ساختار نیافته و جزیره ای است، به صورت سیستماتیک و متمرکز در جهت کاهش هزینه ها، باردیگر کاری ها، افزایش بهره وری و انگیزه مند کردن پرسنل کمک می نماید و بعنوان یک مزیت رقابتی در جهت اعتبار بخشی به سازمان در سطوح ملی و بین المللی به حساب می آید.
وی در باره طبقه بندی کلاسیک تعریف دانش هم اظهار داشت: افراد بیشتر از آنکه صحبت کنند، می دانند، بنابراین دانشی که پرسنل می دانند را دانش ضمنی یا پنهان و دانشی که پرسنل مطرح می کنند را دانش صریح یا آشکار تعریف می کنند. یکی از اصلی ترین اهداف فرایند مدیریت دانش تلاش در جهت تبدیل دانش های پنهان به آشکار و به اشتراک گذاری آن است و در یک جمله دانش را توانایی عمل کردن معرفی می کنند.
عضو انجمن علمی استاندارد ایران، یکی از برجسته ترین دلایلی را که مانع ثبت و مستند شدن بیشتر از ۷۰ درصد دانش های سازمان در سطوح فردی، گروهی، پروژه ای و سازمانی می شود، را نبود سیستم سازی صحیح و مناسب برای کسب، پالایش، نگهداری و به اشتراک گذاری آن بیان کرد.
وی اضافه کرد: هرچند با رشد تکنولوژی و ترکیب آن با الزامات استاندارد مدیریت دانش (ISO۳۰۴۰۱) گام های امیدوارکننده ای برای تسهیل در ثبت و به اشتراک گذاری آن صورت گرفته است، اما، تکنولوژی به تنهایی قادر به مدیریت و رشد آن نبوده و این فرایند بیشتر از پیش به مجموعه ای از ارزش ها، نگرش ها، اعتمادسازی هایی که با تعهد بالای مدیریت ارشد در جهت آموزش، فرهنگ سازی و تخصیص منابع همراه می باشد، نیازمند است تا تبادل دانش، اثرگذار عمل کرده و ماحصل آن به اعتلای بهره وری در شرکتهای دانش کمک نماید.


منبع:

1401/01/21
11:37:19
5.0 / 5
581
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
Link website