واناکرای، همچنان در صدر باج افزارهای فعال

واناکرای، همچنان در صدر باج افزارهای فعال

به گزارش لینک وبسایت مرکز مدیریت راهبردی افتا در گزارشی اعلام نمود: نتایج بررسی و تحلیل ها نشان داده است از میان ۱۰ و نیم میلیون بدافزار شناسایی شده از ۱۱ دی تا ۱۰ بهمن سال جاری، ۴۳ درصد آن باج افزار واناکرای (WannaCry) بوده است.


باج افزار WannaCry از سال ۲۰۱۷ قربانی می گیرد و همچنان بعنوان تهدیدی جدی و فعال باقی مانده است. به صورت معمول باج افزار واناکرای سیستم عامل ویندوز را هدف قرار می دهد و با رمزگذاری انواع فایل های موجود در سیستم عامل، خواهان دریافت باج از راه بیتکوین (Bitcoin) می شود.
به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از روابط عمومی مرکز مدیریت راهبردی افتا (امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات)، بر اساس گزارش جدید شرکت بیت دیفندر، از میان ۱۰ و نیم میلیون بدافزار شناسایی شده از ۱۱ دی تا ۱۰ بهمن سال جاری، ۴۳ درصد آن به باج افزار WannaCry مربوط است و پس از آن، بدافزار GandCrab با ۱۳ درصد در مقام دوم قرار دارد؛ باوجود این که از سال ۲۰۱۹، باج افزار GandCrab خدمات خویش را بعنوان یک باج افزار اجاره ای (Ransomware-as-a-Service – به اختصار RaaS) متوقف کرده است.


در سال ۲۰۱۷ میلادی، حمله سایبری بزرگی با استفاده از باج افزار واناکرای شروع شد که بیشتر از ۳۰۰ هزار کامپیوتر را در ۱۵۰ کشور جهان آلوده کرد.
باوجود حجم گسترده حملات واناکرای، مبادرت به موقع و پیشگیرانه مرکز مدیریت راهبردی افتا، مانع از وقوع حادثه سایبری همچون آمریکا در سازمان های دارای زیرساخت حیاتی ایران شد.
کارشناسان نرم افزاری معتقدند باج افزار واناکرای از نادیده گرفتن نقطه ضعفی شکل گرفته است که نخستین بار توسط آژانس امنیت ملی آمریکا کشف شد و سپس به یکی از نیرومندترین حملات سایبری جهان تبدیل شد.
بررسی های شرکت امنیتی دیفندر نشان داده است که بعد از واناکرای، بدافزار GandCrab با ۱۳ درصد در مقام دوم قرار دارد؛ باوجود این که این باج افزار، از سال ۲۰۱۹، خدمات خویش را بعنوان یک باج افزار اجاره ای (Ransomware-as-a-Service – به اختصار RaaS) متوقف کرده بود.
آخرین آمار حاکی می باشد، باج افزارها در ۱۴۹ کشور قربانی می گیرند و ۲۴ درصد آنها در آمریکا فعالند، کانادا با ۱۵ درصد دومین کشور جهان از لحاظ میزان فعالیت باج افزارها است و کشورهای برزیل و ایران، هر یک با ۱۱ درصد در رتبه سوم قرار گرفته اند.
مراکز دولتی در صدر حمله باج افزارها هستند با ۲۶ درصد حملات و پس ازآن بخش های مخابرات با ۲۴ درصد، آموزشی و تحقیقات با ۲۴ درصد و فناوری با ۹ درصد قرار دارند.


منبع:

1400/12/16
20:31:26
5.0 / 5
470
تگهای خبر: آموزش , بدافزار , خدمات , سایبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Link website