در روز ملی فناوری فضایی؛

ماهواره کوثر رونمایی محتوایی شد

ماهواره کوثر رونمایی محتوایی شد

به گزارش لینک وبسایت ماهواره کوثر بعنوان نخستین ماهواره بخش خصوصی در روز ملی فناوری فضایی با حضور منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته و حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی کشور رونمایی محتوایی شد.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، ماهواره کوثر پس از ۲ سال تلاش به همت کنسرسیومی از هشت شرکت دانش بنیان و خصوصی در شرکت دانش بنیان امید فضا به مرحله آزمایش و تجمیع رسید.
بنابر اعلام فناوران این ماهواره در ایران کمتر از یک سال آینده نظار گر موفقیت آمیز ماهواره کوثر به فضا خواهیم بود و تا سال ۱۴۰۴ ایران به فناوری تصویربرداری در مدار ۵۰۰ کیلومتری سطح زمین و عملیات تصویر برداری کشاورزی دست می یابیم.
برای طراحی و ساخت این ماهواره ابتدا مدل سازی و مدل پیش پروازی انجام شد و همینطور تحلیل های حرارتی جهت بررسی عملکردی زیر سیستم ها و هم تحلیل های استحکامی اجرا شد.
این ماهواره در وزن ۳۰ کیلوگرم و عمر عملکردی ۲ سال طراحی شده است. رزولوشن تصویربرداری رنگی این ماهواره ۳.۴ متر و رزولوشن تصویربرداری نزدیک مادون قرمز ۵.۵ متر است. نرخ تصویربرداری رنگی کوثر ۶ فریم در ثانیه و نرخ تصویربرداری نزدیک مادون قرمز ۲۸ فریم در ثانیه تولید می کند.
مراسم رونمایی محتوایی از ماهواره کوثر در حاشیه سومین دورهمی بزرگ فعالان فضایی کشور در صندوق نوآوری و شکوفایی کشور برگزار گردید.
رونمایی محتوایی ماهواره کوثر در چارچوب ویدئویی از مراحل تجمیع قطعات و پرتاب آن به مدار زمین و نحوه عملکرد آن ارائه شد.
در این مراسم مهدی اسماعیلی نماینده مجلس شورای اسلامی، سردار مهدی فرحی جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و تعدادی از فعالان دانش بنیان و بخش خصوصی حوزه فعال حضور داشتند.
دولت سیزدهم به صنعت فضا اعتقاد راسخ دارد
مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان فعال در حوزه فضا در این مراسم اظهار داشت: دولت سیزدهم به توسعه صنعت فضا اعتقاد راسخ دارد و ما در این عرصه در عرصه جدیدی حرکت می نماییم.
به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، حسین شهرابی فراهانی روز پنجشنبه در سومین دورهمی بزرگ فعالان فضایی کشور در صندوق نوآوری و شکوفایی کشور به رونمایی محتوایی ماهواره کوثر در این جلسه اشاره نمود و اضافه کرد: ماهواره کوثر محصول کنسرسیوم هشت شرکت دانش بنیان و خصوصی است که در این مراسم محتوای آن رونمایی گردید.
وی خاطرنشان کرد: محققان شرکت دانش بنیان امید فضا، بازار ملی حوزه فضا را اولویت اول خود قرار نداده اند بلکه بازار بین المللی اولویت است چون که مفهوم فضا، بین المللی بودن آن است.
این فعال در حوزه فضا افزود: هدف ما در این شرکت با محوریت ارائه ماهواره های ارزان و مردمی شدن صنعت فضایی است.
شهرابی فراهانی یادآور شدد: در ایران نسبت به دنیا با یک فاصله ۱۰ تا ۱۵ ساله به فعالیت بخش خصوصی در صنعت فضایی نگاه می نماییم، چون که محوریت بخش خصوصی در حوزه فضا در دنیا ۱۵ سال پیش کلید خورده است.
وی تصریح کرد: این نشست که هر ساله به بهانه روز ملی فضایی برگزار می گردد این ظرفیت را دارد که ماهانه به صورت گردهمایی بخش خصوصی این حوزه برگزار گردد.
سومین دورهمی بزرگ فعالان فضایی کشور امروز ۱۴ بهمن در روز ملی فناوری فضایی با حضور منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوریهای فضایی و همل و نقل پیشرفته، حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی کشور، نماینده مهدی اسماعیلی نماینده مجلس شورای اسلامی و سردار مهدی فرحی جانشین وزیر دفاع، و پشتیبانی نیروهای مسلح وجمعی از فعالان دانش بنیان و بخش خصوصی حوزه فعال برگزار شد.


منبع:

1400/11/16
12:51:25
5.0 / 5
557
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website