ستاری:

شورای نگهبان در تایید طرح جهش تولید دانش بنیان مساعدت کند

شورای نگهبان در تایید طرح جهش تولید دانش بنیان مساعدت کند

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: طرح جهش تولید دانش بنیان در مجلس تصویب شده است. امید است شورای نگهبان در تایید آن مساعدت کند تا اجرای آن آغاز شود.


به گزارش خبرنگار علم و آموزش ایرنا، سورنا ستاری امروز دوشنبه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه محصولات نانویی و رونمایی از ۵۵ محصول جدید نانو در خانه نوآوری و فناوری ایران اضافه کرد: مدل توسعه نانو در کشور یک الگوی نمونه است که لازم است آنرا در ستادهای دیگر معاونت علمی بکار گیریم.
وی با اشاره به اینکه در اقتصاد دانش بنیان یک اصل وجود دارد و این که همه چیز به صورت تدریجی و در یک حرکت و سیاست پیوسته در حوزه علم و فناوری ایجاد می شود، خاطرنشان کرد: غول چراغ جادویی وجود ندارد که به یک باره تغییر ایجاد نماید.

انتشار روزانه ۳۴ مقاله در حوزه نانو
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در مورد فناوری نانو توضیح داد: این تکنولوژی طی ۲۰ سال گذشته از سالی ۱۰ مقاله در سال ۸۵ آغاز شد و الان به مرحله ای رسیده که ۳۴ مقاله در روز منتشر می شود و این یک اتفاق بزرگ است.
ستاری افزود: پیشبینی می نماییم تا آخر سال ۱۴۰۰ بیشتر از ۲۰ هزار میلیارد تومان حاصل فروش محصولات نانو باشد. توسعه علمی در حوزه نانو سبب شده کشور در جایگاه چهارم این علم قرار گیرد که نشان از نگاه مترقی است که در حوزه نانو پیاده سازی شده است و باید در دیگر ستادها هم اتفاق افتد.
وی اضافه کرد: احتیاج به یک اکوسیستم برای توسعه فناوری داریم، خوشحالم که این زیست بوم به خوبی درحال حرکت است، اما در این راه احتیاج به حمایت ها و سیستم های مالی درست در چارچوب بورس و وام وجود دارد.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: حالا در مرحله ای هستیم که ادبیات روسای دانشگاه ها تغییر کرده و به اکوسیستم نوآوری اشاره دارند. این مورد در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به صورت پیوسته پیگیری می شود. این روند در کشور بوجود آمده است و الان نمایندگان مجلس روی مفاهیم زیست بوم نوآوری آگاهی کامل دارند که نتیجه این آگاهی را میتوان در قانون جهش تولید که اخیرا به تصویب رسیده است، مشاهده کرد.
ستاری در مورد این قانون اظهار داشت: قانون جهش تولید دانش بنیان در مجلس مصوب شده که با حمایت شورای نگهبان می توانیم اجرای آنرا آغاز نماییم. این قانون طی سه سال به نتیجه رسیده و جزو یادگاری ۱۵ ساله برای آینده و اقتصاد دانش بنیان خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه نوآوری با قانون جور درنمی آید، عنوان کرد: اگر اکوسیستم نوآوری در کشور حاکم نباشد نمی توانیم شاهد رسوخ نوآوری در همه حوزه ها باشیم.
ستاری با تکیه بر این که سربازهای ما در مبارزه تغییر در اکوسیستم نوآوری، استارتاپ ها و شرکتهای دانش بنیان هستند که می توانند به کشور در جهت تغییر نگرش های اقتصادی کمک کنند، اظهار داشت: امید است با حمایت دولت اتفاقات خوبی در این حوزه ها رخ دهد.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: بخش خصوصی سرمایه گذار در حوزه فناوری است که این اقدامات در کشور جاری شده است. خوشحالم که بخش خصوصی هزاران برابر دولت در بخش دانش بنیان بودجه گذاشته است. در اقتصاد دانش بنیان پول حاکم نیست، بلکه باید تغییر فرهنگ صورت گیرد و آموزش تغییر کند.
به گزارش لینک وبسایت به نقل از خبرگزاری ایرنا، طرح ۲۰ ماده ای "جهش تولید دانش بنیان" در جلسه علنی هفتم دیماه سال جاری مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. "جهش تولید دانش بنیان" عنوان طرحی جهت بررسی مشکلات و تسهیل کارکرد شرکتهای دانش بنیان و فناور کشور است.

1400/10/30
10:45:20
5.0 / 5
544
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
Link website