اسپیس ایکس ۱۰۵ ماهواره به مدار زمین برد

اسپیس ایکس ۱۰۵ ماهواره به مدار زمین برد

اسپیس ایکس بطور موفقیت آمیز دومین موشک فالکون 9 در سال 2022 میلادی را به فضا فرستاد.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از اسپیس، در این عملیات که روز پنج شنبه انجام شد، حدود ۹ دقیقه بعد از پرتاب، قسمت اول آن به مقر فضایی روی زمین بازگشت و روی پدی فرود آمد که در چند مایلی مکان پرتاب قرار دارد. کیت تایس مدیر بخش مهندسی قابلیت اعتماد(reliability engineering) اسپیس ایکس در این زمینه اظهار داشت: همانطور که شنیده اید، فالکون ۹ برای دهمین بار فرود آمده است. در کل، این صد و دومین عملیات بازیافت موشک شرکت بشمار می رود. حدود یک ساعت بعد از پرتاب، ماهواره ها در مدار خود قرار گرفتند.
عملیات مذکور «ترنسپورتر ۳» نام گرفته که ۱۰۵ ماهواره را به مدار قطبی ببرد. ماهواره هایی که در این مدار قرار می گیرند از بالای قطب های زمین گذر می کنند. شرکت های رصد زمین بیشتر اوقات ماهواره ها را به این مدار ارسال می کنند برای اینکه آسان تر می توانند کل سیاره را هر روز رصد کنند. ۱۰۵ ماهواره این ماموریت اندازه های مختلفی داشتند بطوریکه برخی کوچک تر از یک قوطی نوشابه، برخی به اندازه یک جعبه کفش و برخی دیگر به اندازه یک ماشین لباسشویی بودند.
ماهواره های اوکراینی Sich۲-۱ با وزن ۱۷۰ کیلوگرم بزرگ تر از بقیه بودند. این ماهواره ها برای ثبت عکس از طرف دولت اوکراین به فضا ارسال شدند. چند ماهواره متعلق به شرکت های ICEYE فنلاند و کاپلا اسپیس آمریکا نیز در این ماموریت به فضا ارسال شدند. این دو شرکت تلاش می کنند خوشه ای کوچک از ماهواره ها در مدار زمین بسازند. ناوگان ماهواره های آنها قابلیت های مشابهی دارد و برای رصد زمین، اقیانوس ها و یخچال های قطبی به کار گرفته می شود. همین طور از این تعداد، ۴۴ ماهواره به شرکت «سوپر داو» تعلق داشتند که برای عکاسی از زمین به فضا ارسال شدند. این شرکت علاوه بر ابزارهای گفته شده، ناوگانی از ۲۴۰ ماهواره رصد زمین در مدار دارد.
از طرف دیگر شرکت «پلنت» تصاویری از قبل و پس از عملیات پرتاب موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس ثبت کرده است. در حقیقت این تصاویر با کمک خوشه ماهواره های اسکای ست ثبت شده است. این ماهواره ها به اندازه یک یخچال کوچک هستند و می توانند اجسامی روی زمین به کوچکی ۵۰ سانتی متر را رصد کنند.

1400/10/25
22:03:41
5.0 / 5
465
تگهای خبر: ابزار , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Link website