مدیر ناسا:

آمریکا تا سال ۲۰۳۰ از ایستگاه بین المللی فضایی حمایت می کند

آمریکا تا سال ۲۰۳۰ از ایستگاه بین المللی فضایی حمایت می کند

به گزارش لینک وبسایت مدیر سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام نمود: رئیس جمهوری این کشور متعهد شده است که تا سال 2030 از ایستگاه بین المللی فضایی حمایت کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی فاکس نیوز، بیل نلسون مدیر ناسا در اطلاعیه ای در وب سایت این سازمان نوشت: ایستگاه فضایی بین المللی، ایستگاهی برای همکاریهای علمی صلح آمیز بین المللی بیش از ۲۰ سال است که پیشرفت های بزرگ علمی، آموزشی و فناوری را به نفع بشریت بدست آورده است. خوشحالم که دولت بایدن متعهد به ادامه پشتیبانی از این ایستگاه تا سال ۲۰۳۰ شده است.
با این حال وی افزود که انجام عملیات در این ایستگاه نیاز به تایید شرکای بین المللی و تامین بودجه از طرف کنگره آمربکا دارد؛ این کنگره فقط تا سال ۲۰۲۴ بودجه این ایستگاه را تایید کرده است.
سال ۲۰۲۱، سال جالبی برای ایستگاه فضایی بین المللی بود و چند رویداد مهم ماهیت عملیات را برای سال های آتی تغییر داد. ایستگاه بین المللی فضایی در سال قبل دو برخورد را تجربه نمود که سبب کج شدن محور این ایستگاه شد.
این ایستگاه همین طور در روز هشتم دسامبر ۲۰۲۱ زمانی که میلیاردر ژاپنی و تهیه کننده اش به ایستگاه بین المللی فضایی رفتند، نخستین گردشگران فضایی خودرا در بیش از یک دهه گذشته مشاهده کرد.
رویترز گزارش داد: آزمایش موشکی ضد ماهواره ای روسیه در ماه نوامبر یک میدان زباله در مدار پایین زمین ایجاد کرد که این ایستگاه را به خطر انداخت و برای سال ها خطری برای کارهای فضایی به همراه خواهد داشت.
ایستگاه بین المللی فضایی بعنوان یک عملیات مشترک میان سازمان های فضایی بین المللی سازمان فضایی اروپا (ESA)، سازمان اکتشافات هوافضای ژاپن (JAXA)، سازمان فضایی کانادا (CSA) و شرکت فضایی دولتی روسکوسموس (روسیه) وجود دارد.
اینترفاکس در ماه آگوست گزارش داد که روسیه و آمریکا متعهد به همکاری در ایستگاه بین المللی فضایی تا سال ۲۰۲۴ هستند، اما هیچ حرکتی تا آخر سال ۲۰۲۱ رخ نداد.
مدیر ناسا اشاره کرد: مشارکت مستمر آمریکا در ایستگاه فضایی بین المللی، نوآوری و رقابت را بیشتر می کند و نیز تحقیقات و فناوری لازم را برای ارسال نخستین زن و نخستین فرد رنگین پوست به کره ماه تحت برنامه «آرتمیس» ناسا ارتقا می دهد و راه را برای ارسال نخستین انسان ها به مریخ هموار می کند.
نلسون اضافه کرد: از آنجا که کشورهای بیشتری در فضا فعال می باشند، از همیشه مهم تر است که آمریکا به رهبری جهان در اتحادهای بین المللی رو به رشد و الگوبرداری از قوانین و هنجارها جهت استفاده مسالمت آمیز و مسوولانه از فضا ادامه دهد.


منبع:

1400/10/13
08:59:25
5.0 / 5
530
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website