ناسا پرتاب تلسکوپی جیمز وب را به تعویق انداخت

ناسا پرتاب تلسکوپی جیمز وب را به تعویق انداخت

به گزارش لینک وبسایت سازمان فضایی آمریکا (ناسا) پرتاب تلسکوپ فضایی «جیمز وب» را بعد از بروز حادثه ای در جریان رویه آماده سازی این تلسکوپ برای پرتاب، چهار روز به تعویق انداخت.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی یاهو نیوز، پرتاب تلسکوپ فضایی تقریباً ۱۰ میلیارد دلاری «جیمز وب» که مدت ها انتظار آن می رفت بعد از حادثه ای در حین رویه آماده سازی این تلسکوپ برای پرتاب در پایگاه فضایی «گویان» فرانسه که این رصدخانه گران قیمت را برای مدت کوتاهی تکان داد، از روز ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) به روز ۲۲ دسامبر (اول دی) موکول شد.
کنسرسیوم اروپایی Arianespace با همکاری آژانس فضایی اروپا و ناسا، درحال آماده سازی این تلسکوپ فروسرخ برای پرتاب سوار بر یک فروند موشک «آریان ۵» است.
این حادثه در یک مرکز پردازش در سایت پرتاب آریان ۵ در کورو واقع در گویان فرانسه رخ داد. در این حادثه یک «نوار گیره» که برای اتصال تلسکوپ به یک آداپتور استفاده می شود ناگهان باز شد و این رصدخانه را برای مدت کوتاهی تکان داد.
ناسا یک «هیات بررسی ناهنجاری» تشکیل داده است تا این حادثه را ارزیابی کند، دریابد که چه چیزی سبب آزاد شدن نوار گیره شده است و مشخص نماید که آیا هر یک از مکانیسم ها یا زیرسیستم های رصدخانه امکان دارد صدمه دیده باشد یا از تراز دقیق مورد نیاز برای عملیات هموار سازی تکان خورده است یا خیر.
توماس زوربوخن رئیس علمی ناسا به خبرنگاران اظهار داشت: این نوار گیره بگونه ای طراحی شده است که جدا نشود اما این صورت گرفت. این یک ناهنجاری بود، و البته وقتی روی یک تلسکوپ ۱۰ میلیارد دلاری کار می کنید، محافظه کاری امری عادی است.
تلسکوپ فضایی جیمز وب قدرتمندترین ابزار رصدی است که به فضا ارسال می شود و مقرر است جانشین تلسکوپ فضایی هابل شود تا وضوح و حساسیت بسیار بالاتری را فراهم آورد و گستره وسیعی از تحقیقات در زمینه های نجوم و کیهان شناسی امکان پذیر گردد. مشاهده بعضی از وقایع و اجرام دوردست در جهان مانند شکل گیری و تکامل نخستین کهکشان ها و هم فهم چگونگی شکل گیری ستارگان و سیاره ها و تصویربرداری مستقیم از سیاره های فراخورشیدی و نواخترها همچون اهداف این تلسکوپ هستند.


منبع:

1400/09/02
23:21:26
5.0 / 5
596
تگهای خبر: آموزش , ابزار , اینترنت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website