۵۳ ماهواره استارلینک در مدار زمین قرار گرفت

۵۳ ماهواره استارلینک در مدار زمین قرار گرفت

به گزارش لینک وبسایت شرکت فضایی «اسپیس ایکس» ۵۳ ماهواره اینترنتی استارلینک را سوار بر موشک «فالکون ۹» از ایستگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب کرد و آنها با موفقیت در مدار زمین قرار گرفتند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، استارلینک یک صورت فلکی اینترنتی ماهواره ای است که توسط شرکت اسپیس ایکس طراحی و ساخته شده است که می تواند اینترنت با سرعت و با تاخیر کم را برای افرادی که در نقاط دورافتاده و روستایی در سرتاسر جهان زندگی می کنند ارائه دهد.
این پرتاب روز گذشته دومین دسته از ماهواره های اینترنتی استارلینک اسپیس ایکس بود که اخیراً ارتقا یافته اند. اسپیس ایکس این پرتاب را ابتدا برای بامداد جمعه برنامه ریزی کرده بود اما به علت نگرانی های آب و هوایی آنرا به تعویق انداخت.
شرکت اسپیس ایکس با موفقیت نخستین دسته ماهواره های ارتقا یافته استارلینک را که شامل ۵۱ ماهواره بود در ماه سپتامبر (شهریور) از پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ در کالیفرنیا به فضا پرتاب کرد.
این شرکت فضایی، پرتاب ماهواره های استارلینک را در ماه مه سال ۲۰۱۹ میلادی شروع کرد و الان حدود هزار و ۵۰۰ ماهواره در مدار زمین دارد تا خدمات اینترنت پهن باند را به کاربران زمینی ارائه دهد.
شرکت فضایی اسپیس ایکس اعلام نمود که تابستان سال جاری، حدود ۱۰۰ هزار پایانه زمینی -- دیش های کوچک برای دریافت سیگنال -- را برای مشترکین ارسال کرده است.
تیم فارار مشاور مخابراتی مستقر در کالیفرنیا اظهار داشت: این شرکت فضایی معمولاً هر ماه ۲ دسته حدود ۶۰ ماهواره را پرتاب کرده است، اما سرعت ارسال این ماهواره ها سال جاری با اضافه شدن پیوندهای لیزری جدید کاهش پیدا کرد. لیزرها با ارائه اتصالات متقابل بین ماهواره های استارلینک، امکان انتقال سریع تر داده ها را در فضا فراهم می آورد.
وی اضافه کرد: به نظر می آید که اتصالات متقابل ماهواره ها را بزرگ تر و سنگین تر می کند، چونکه پرتاب اخیر تنها ۵۱ ماهواره داشت که کمتر از حد معمول بود.
این محقق تصریح کرد: راه اندازی ماهواره های استارلینک سریع و با استقبال خوبی روبرو شده است اما صنعت ارتباطات منتظر است تا ببیند این سیستم چقدر قابل اعتماد است. آنچه که هنوز نمی دانیم، قابلیت اطمینان طولانی مدت است، این که این دیش ها اگر ماه ها یا سال ها در زیر باران، برف، باد باشند، چقدر دوام می آورند.
وی خاطرنشان کرد: یک اشکال بزرگ برای خیلی از کاربران اینترنت این است که دیش های ماهواره های استارلینک باید دید واضحی از کل آسمان داشته باشند، به این مفهوم که در نزدیکی آن درخت یا ساختمان بلند وجود نداشته باشد.
اسپیس ایکس اخیراً دیش های جدیدی با شکل مربع تولید و اعلام نموده است که این دیش ها نسبت به دیش های گرد قبلی بادوام تر است.
شرکت فضایی اسپیس ایکس اعلام نمود: استارلینک برای مناطقی که اتصال غیرقابل اعتماد یا کاملاً در دسترس نبوده، ایده آل است.
اسپیس ایکس به مشتریان اخطار داد که جهت استفاده از این محصول به آسمانی صاف نیاز دارند و یک برنامه ساده برای گوشی هوشمند ارائه می دهد که آسمان را اسکن و مشکلات را از قبل شناسایی می کند. این شرکت جهت راه اندازی و سخت افراز استارلینک ۴۹۹ دلار به علاوه ۹۹ دلار در ماه هزینه می گیرد.
در وبسایت استارلینک آمده است: استارلینک احتیاج به دید واضحی از آسمان دارد تا بتواند در حین حرکت ماهواره ها در بالای سر خود در ارتباط بماند. اشیایی که مانع اتصال میان استارلینک و ماهواره می شوند، مانند شاخه درخت، تیرک یا سقف، سبب وقفه در سرویس می شوند.
تقویت کننده مرحله اول راکت فالکون ۹ برای پرتاب، پیش از این چهار مأموریت استارلینک را به همراه چهار مأموریت دیگر که شامل مأموریت سرنشین دار «دمو-۲» در ماه مه سال ۲۰۲۰ بود، انجام داده است.
پرتاب روز گذشته استارلینک، بیست و پنجمین مأموریت فالکون ۹ برای اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۱ تابحال است. این پرواز همینطور صد و بیست و هشتمین پرواز برای تقویت کننده موشک ۷۰ متری فالکون ۹ و همینطور نود و چهارمین پرواز تقویت کننده مرحله اول فالکون ۹ از زمان فرود نخستین موشک توسط این شرکت در دسامبر ۲۰۱۵ بود.
شرکت اسپیس ایکس برنامه استارلینک خویش را با هدف ارائه دسترسی به اینترنت پرسرعت برای کاربران در سرتاسر جهان و بعنوان وسیله ای جهت کمک به تأمین مالی جاه طلبی های خود در اعماق فضا راه اندازی کرده است.
این سرویس برای دسترسی مردم در سرتاسر جهان، با تمرکز ویژه بر روی کاربران واقع در مناطق روستایی یا دورافتاده که اتصال دشواری به شبکه جهانی اینترنت دارند یا کاملا فاقد اتصال هستند، در نظر گرفته شده است.


منبع:

1400/08/26
11:10:29
5.0 / 5
626
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , خدمات , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Link website