فناوری ذخیره اطلاعات پنج بعدی انقلابی در دنیای دیجیتال

فناوری ذخیره اطلاعات پنج بعدی انقلابی در دنیای دیجیتال

لینک وبسایت: پژوهشگران با بهره گیری از لیزرهای پیشرفته موفق به توسعه فناوری شده اند که امکان ذخیره 500 ترابایت اطلاعات را روی یک دیسک به اندازه سی دی فراهم می آورد.


به گزارش گروه آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، پژوهشگران همیشه به دنبال روش هایی برای حفظ اطلاعات حجیم با ماندگاری و امنیت بالا هستند. پژوهشگران دانشگاه ساوتهمپتون در انگلیس با بهره گیری از فناوری لیزر موفق به توسعه روشی شده اند که امکان ذخیره اطلاعات ۱۰ هزار برابری بلو-ری را دارد.
در این روش امکان ذخیره اطلاعات در دیسکی به اندازه سی دی، به میزان ۵۰۰ ترابایت وجود دارد. می توان از ماندگاری و ایمنی این روش در حفظ اطلاعات مطمئن بود. با بهره گیری از این روش می توان تمام اطلاعات، همچون اطلاعات موزه ها و کتابخانه ها گرفته تا داده های روی دی ان ای انسان را ذخیره کرد.
این فناوری بعنوان ذخیره سازی نوری پنج بعدی شناخته می شود. این فناوری برای نخستین بار در سال ۲۰۱۳ میلادی رونمایی گردید و برای ضبط و بازیابی یک فایل متنی ۳۰۰ کیلو بیتی مورد استفاده قرار گرفت.
در این فناوری داده ها با بهره گیری از یک لیزر فمتوثانیه نوشته شده که پالس های بسیار کوتاه، اما قدرتمندی دارند و ساختارهای کوچکی را روی شیشه ایجاد می کنند که در مقیاس نانو اندازه گیری می شود. این ساختارها علاوه بر سه بعد فضایی، حاوی اطلاعات مربوط به قطبش و شدت لیزر هستند؛ بنا بر این پنج بعدی قلمداد می شوند.
این تیم تحقیقاتی در سال ۲۰۱۵ میلادی پیشرفت کار خودرا با ذخیره سازی نسخه های دیجیتال کپی هایی مانند اعلامیه جهانی حقوق بشر نشان داد.
این فناوری برخلاف حافظه هارد دیسک معمولی، در مقابل دما، رطوبت، میدان های مغناطیسی و لطمه های مکانیکی لطمه پذیر نیست و پایداری غیر قابل توصیف و عمر حدودا نامحدودی دارد.
نتایج این مطالعه در نشریه Optica انتشار یافته است.

1400/08/16
22:51:01
5.0 / 5
663
تگهای خبر: آموزش , دیجیتال , فناوری , هارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website