سخنگوی موسسه واكسن و سرم سازی رازی:

گرفتن مجوز اثربخشی واکسن کووپارس تا اختتام آبان

گرفتن مجوز اثربخشی واکسن کووپارس تا اختتام آبان

لینک وبسایت: سخنگوی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اظهار داشت: امیدواریم تا اختتام آبان ماه گزارش اثربخشی واکسن کووپارس از طرف سازمان غذا و دارو صادر شود و بتوانیم وارد مرحله تزریق عمومی شویم.دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر درباب آخرین وضعیت واکسن «کووپارس رازی» اظهار داشت: تا حالا حدود ۱۸ هزار نفر دوز اول و ۸ هزار نفر دوز دوم واکسن کووپارس را در فاز ۳ مطالعه بالینی دریافت کرده اند.
سخنگوی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اعلان اینکه ۵۰ درصد داوطلبان این واکسن را دریافت و مابقی درحال تزریق هستند، اظهار داشت: گزارش بی خطری این واکسن در فاز سوم به سازمان غذا و دارو طی دو هفته گذشته ارسال شده است که روز گذشته مجوز آن نیز دریافت شد. این مجوز مصرف اضطراری داوطلبانه واکسن کووپارس است.
فلاح مهر آبادی با اعلان اینکه گزارش اثربخشی این واکسن نیز درحال بررسی است که تا ۱۵ آبان ماه به سازمان غذا و دارو ارسال خواهیم کرد، اشاره کرد: امیدوار هستیم تا اختتام آبان ماه مجوز اثربخشی واکسن نیز از طرف سازمان غذا و دارو صادر شود و بتوانیم وارد مرحله تزریق عمومی شویم.
سخنگوی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با تاکید بر این که تا حالا عوارض جدی در داوطلبان نداشته ایم، عنوان کرد: همین طور مشکل خروج داوطلبان از مطالعه و یا مبتلاشدن به کرونا بعد از تزریق واکسن نداشتیم و تعداد معدودی مبتلا شدند.
وی درباب انتشار مقاله فازهای مختلف واکسن کووپارس رازی اظهار داشت: مقاله مربوط به فاز پیش بالینی مطالعه واکسن به داوران ارسال شده و به سبب این که حجم مقاله زیاد است فرآیند تایید و انتشار زمان می طلبد.
فلاح مهر آبادی افزود: همین طور اقدامات مربوط به فاز اول مطالعه برای انتشار مقاله در حال انجام می باشد که بزودی به مجلات معتبر ارسال خواهد شد.عدم پیش خرید وزارت بهداشت با وجود قول هاوی با اشاره به این که تمام مراحل مطالعات و تزریق واکسن، گرفتن مجوزها به خوبی پیش می رود، اما در انعقاد قرارداد برای تولید انبوه با مشکلاتی روبه رو شده ایم، اظهار داشت: با وجود این که خردادماه امسال، برمبنای موافقت دولت، مجلس و شخص دکتر نمکی بعنوان وزیر وقت بهداشت، دستور پیش خرید واکسن رازی کووپارس پس از شروع فاز سوم داده شده بوده اما حالا این دستور تبدیل به قرارداد نمی گردد. سخنگوی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با تاکید بر این که موضوع تولید انبوه و انعقاد قرارداد پیش خرید تا ۵ میلیون دوز واکسن های داخلی پس از فاز سوم، در کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی مطرح و تایید شده بود، اظهار داشت: اما حالا این مساله با مشکل روبه رو شده و با وجود دستور کتبی و صحبت ها قرارداد پیش خرید امضا نمی گردد. وی با تاکید بر ضرورت انعقاد قرارداد و دریافت مبلغ برای تولید انبوه اظهار داشت: تا حالا کووپارس رازی ۵ میلیون دوز تولید شده و بنا داریم تا اختتام امسال نیز ۲۰ میلیون دوز تولید نماییم اما این میزان تولید منوط به انعقاد قرارداد وزارت بهداشت با موسسه رازی است. بگفته فلاح مهر آبادی، اگر این قرارداد و پیش خرید انجام نشود امکان تولید انبوه به آسانی وجود ندارد که در این صورت یا امکان تولید کمتر یا تاخیر در میزانی که قول داده ایم به وجود می آید. هچنین اگر طبق وعده هایی که داده اند پیش خرید کنند می توانیم واکسن را به اندازه کافی وارد چرخه واکسیناسیون نماییم.

1400/08/10
22:59:33
5.0 / 5
577
تگهای خبر: وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website