رئیس انستیتو پاستور ایران خبر داد؛

امکان استفاده از واکسن پاستوکووک در کودکان و بالغان

امکان استفاده از واکسن پاستوکووک در کودکان و بالغان

رییس انستیتو پاستور ایران اظهار داشت: واکسن پاستوکووک با ایمنی زایی بیش از 91 درصدی می تواند به کودکان و بالغان برای پیش گیری از ابتلاء به کرونا تزریق شود.به گزارش لینک وبسایت به نقل از مهر، دکتر علیرضا بیگلری رییس انستیتو پاستور ایران امروز در نشست خبری در محل وزارت بهداشت، درباره پیشرفت مطالعه و تولید واکسن پاستوکووک در ایران گزارشی ارائه نمود.
وی با اعلان اینکه انستیتو پاستور ایران در میان انستیتو پاستورهای دنیا وارد طراحی و تولید واکسن کووید ۱۹ شد اضافه کرد: این با همکاری انستیتو فینلای کوبا صورت گرفت. واکسن کووید ۱۹ انستیتو پاستور ایران واکسنی مبتنی بر پروتئین نوترکیب است که بعنوان یکی از ایمن ترین واکسن های دنیا شمرده می شود.
بیگلری با اعلان اینکه این واکسن تنها واکسنی است که دوز یادآور دارد، اظهار داشت: پاستوکووک قابل تزریق به سنین ۳ تا ۱۸ سال است.
وی با تاکید بر این که این واکسن، جزء ایمن ترین واکسن ها مقابل کووید ۱۹ است، اظهار داشت: استفاده این واکسن در گروه سنی زیر ۱۸ سال یکی از خاصیت هایی است که موجب می شود که دانش آموزان و والدین با خیال آسوده از این واکسن استفاده کنند. همانطور که می دانیم نوزاد ایرانی وقتی که به دنیا آمده، پیش از این که طعم شیر مادر را بچشد، واکسنی از انستیتو پاستور ایران را دریافت کرده و این دفعه هم افتخار داریم که واکسنی مطمئن را تقدیم کودکان و بالغین کشور نماییم.
رئیس انستیتو پاستور ایران با اعلان اینکه مطالعات کارآزمایی بالینی واکسن پاستوکووک با ۲۴ هزار نفر در ایران به انجام رسیده است، اظهار داشت: مطالعات نشان داده که گروه سنی زیر ۱۸ سال می توانند با خیال آسوده از این واکسن استفاده کنند.
وی با اعلان اینکه یک دوز یادآور این واکسن می تواند در افراد ایمنی بوجود آورد، اظهار داشت: این مساله در افرادی که قبلاً به کووید ۱۹ مبتلا شده اند نیز صدق می کند.
کارایی بیش از ۹۱.۶ درصدی با دوز یادآور
بیگلری اظهار داشت: خوشبختانه این تنها واکسن دنیاست که دوز یادآور دارد و با دوز یادآور می تواند بیش از ۹۱.۶ و حدود ۹۲ درصد کارایی در پیش گیری از بیماری شدید و بستری شدن داشته باشد که افتخاری برای انستیتو پاستور ایران محسوب می شود.
وی اضافه کرد: همین طور بررسی ها نشان داد با تزریق سه دوز این واکسن ۹۹ درصد ایمنی زایی در افراد دیده می شود و با توجه به این که در کودکان به دو دوز نیاز است مشاهده کردیم که ۲ دوز هم ایمنی را در کودکان به وجود می آورد. مطمئناً باتوجه به نیازی که به دوزهای یادآور خواهیم داشت، در فرصت های بعدی می توانیم از این واکسن برای تمدید و ارتقای ایمنی بعنوان دوز یادآور استفاده نمائیم.
رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به خاصیت اصلی واکسن پاستوکووک اظهار داشت: این واکسن را می توان طوری طراحی کرد که برای جهش های آتی قابل باز مهندسی باشد.
وی با اعلان اینکه با ورود سویه دلتا واکسن هایی که در دنیا با وسعت زیادی استفاده شده بودند، کارایی خودرا به نصف و پایین تر از نصف رساندند، اظهار داشت: موجب افتخار است بگوییم امروز یک واکسن ایمن و معتبر در اختیار مردم کشورمان قرار می دهیم.
هفته ای یک میلیون دوز تولید می شود
بیگلری درباب تولید انبوه واکسن پاستوکووک اظهار داشت: هم اکنون برنامه این است که هفته ای یک میلیون دوز را تقدیم وزارت بهداشت نماییم اما در صورت نیاز کشور این قابل برنامه ریزی برای افزایش میزان تولید خواهد بود.
به گفته وی، هفته گذشته یک میلیون و دویست هزار دوز تحویل وزارت بهداشت داده شد و این هفته هم یک میلیون دوز از همین واکسن ارائه می شود.
بیگلری اضافه کرد: برنامه استفاده از این واکسن بر عهده وزارت بهداشت است که می توانیم بر طبق این برنامه، میزان تولیدواکسن و دوزهای یادآور را مشخص نماییم و تحویل دهیم.
اخذ مجوز بین المللی واکسن پاستوکووک ایرانی
وی اضافه کرد: امید می رود که این واکسن مجوز از سازمان بهداشت جهانی را بعنوان تنها واکسن ایرانی گرفتن کند. رییس انستیتو پاستور ایران با اعلان اینکه یکی از قدم های مهم تولید، انجام کارآزمایی بود که واکسنی مطمئن داشته باشیم، اظهار داشت: این نخستین باری بود که کارآزمایی با این حجم انجام شد و این کار بزرگی بود برای اینکه در خلاء اطلاعاتی بزرگ مجبور بودیم این کار را انجام دهیم. این کارآزمایی در ۸ شهر کشور انجام شد و ما به این واسطه متمرکز به یک ناحیه نشدیم. وی اظهار داشت: در این کارازمایی یک سوم افراد بیماری زمینه ای داشتند؛ خیلی از شرکتها بیماران زمینه ای را وارد کارآزمایی نمی کنند برای اینکه به نفعشان است اما در این کارآزمایی بیماران زمینه ای هم داوطلب داشتیم که این مساله پیگیری پس از تزریق را مشکل تر می کرد. ضمن این که این تست انسانی در زمان شیوع نوع دلتا بود. بیگلری اضافه کرد: در مطالعات متوجه شدیم برای واکسن کووید باید از کوچک ترین قطعه پروتئینی استفاده نمائیم که ما می توانیم برای افزایش کارایی واکسن، از فناوری نانو نیز بهره ببریم یا باید آنرا به پروتئین دیگری متصل نماییم که کارایی واکسن بیشتر شود. انجام تحقیقات برای تولید پاستوکووک پلاس رییس انستیتو پاستور ایران درباره تولید پاستوکووک پلاس اظهار داشت: این واکسن نیز در کشور تولید شده و الان دوران قرنطینه را طی می کند؛ پس از اتمام کار حتما تحویل وزارت بهداشت خواهد شد. وی درباره دوزهای تزریقی به بزرگسالان و کودکان اظهار داشت: رژیم تزریق برای بزرگسالان ۳ دوز است که دوز یادآور هم برای افزایش کارایی و اثربخشی آن تزریق می شود. اما در کودکان بصورت ۲ دوز است. تحویل واکسن به وزارت بهداشت نیز بصورت ۳ دوز است.

1400/07/17
19:51:58
5.0 / 5
498
تگهای خبر: بین المللی , شركت , فناوری , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
Link website