برنده های جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۱ عرضه شدند

برنده های جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۱ عرضه شدند

لینک وبسایت: جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۲۱ به «بنجامین لیست» و «دیوید دابلیو سی مک میلان» به علت «توسعه ارگانو کاتالیست نامتقارن» تعلق گرفت.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایرنا از پایگاه خبری نوبل پرایز، بنجامین لیست متولد سال ۱۹۶۸ در فرانکفورت آلمان است و در زمان اهدا جایزه نوبل (اکنون) در موسسه مکس پلانک مشغول به کار است. وی نیمی از جایزه را دریافت کرد.
دیوید دابلیو سی مک میلان متولد سال ۱۹۶۸ در انگلیس است و در زمان اهدای جایزه (اکنون) در دانشگاه پرینستون مشغول به کار است. وی هم موفق به دریافت نیمی از جایزه شد.
از سال ۱۹۰۱ میلادی تاکنون، ۱۱۳ جایزه نوبل در حوزه شیمی اهدا شده است. سالهای ۱۹۱۶، ۱۹۱۷، ۱۹۱۹، ۱۹۲۴، ۱۹۳۳، ۱۹۴۰، ۱۹۴۱ و ۱۹۴۲، جایزه نوبل شیمی هیچ برنده ای نداشت؛ چونکه آلفرد نوبل در وصیت نامه خود اعلام نموده بود اگر هیچ یک از تحقیقات درحال انجام در طول سال، از اهمیت کافی برخوردار نبود، جایزه مالی تا سال بعد محفوظ بماند و اهدا نشود و اگر در سال بعد هم اهدای آن امکان پذیر نباشد، کل مبلغ، به وجوه مسدود شده به منظور تأمین منابع مالی بنیاد نوبل اضافه شود.
شیمی یکی از مهم ترین حوزه های فعالیت آلفرد نوبل بود و توسعه اختراعات وی بر پایه علم شیمی قرار داشت. شیمی دومین حوزه ای است که در وصیت نامه نوبل اشاره شده است. جایگاه اول به فیزیک متعلق می باشد.
جایزه نوبل سال ۲۰۲۰ به " امانوئل شارپنتیر" و "جنیفر ای دودنا" به علت "توسعه روشی برای ویرایش ژنوم" اهدا شد و سهم هر دانشمند نیمی از جایزه نوبل است.
جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۹ میلادی به طور مشترک به «جان بی گودایناف» دانشمند آلمانی، «استنلی ویتنگهام» دانشمند انگلیسی و «آکیرا یوشینو» محقق ژاپنی به علت ابداع باتری های لیتیوم یونی تعلق گرفت. این باتری سبک، قابل شارژ و قوی حالا در همه تجهیزات از تلفن های همراه گرفته تا انواع لپ تاپ و ابزارهای الکترونیکی استفاده می شوند.

معرفی برنده های جایزه نوبل بنابر اعلام رسمی پایگاه خبری بنیاد نوبل به قرار زیر است:
- علوم پزشکی دوشنبه ۴ اکتبر ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه بامداد به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST) اعلام گردید.
- فیزیک سه شنبه ۵ اکتبر ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه بامداد به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST)اعلام شد.
- شیمی چهارشنبه ۶ اکتبر ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه بامداد به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST)اعلام شد.
- ادبیات پنج شنبه ۷ اکتبر ساعت ۱۳ پس از ظهر به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST)
- صلح جمعه ۸ اکتبر ساعت ۱۱ بامداد به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST)
- علوم اقتصادی دوشنبه ۱۱ اکتبر ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه بامداد به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST)
منبع:

1400/07/17
11:17:30
5.0 / 5
514
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website