توسط رییس جمهوری ایران؛

تجهیزات نانوفناوری ساخت ایران به دانشگاه ملی تاجیکستان اهدا شد

تجهیزات نانوفناوری ساخت ایران به دانشگاه ملی تاجیکستان اهدا شد

به گزارش لینک وبسایت رئیس جمهوری اسلامی ایران که برای حضور در بیست یکمین اجلاس سران سازمان شانگهای به دوشنبه پایتخت تاجیکستان سفر کرده است، برخی از تجهیزات ایران ساخت را که نشانگر توانمندی زیست بوم فناوری و نوآوری ایران است، به دانشگاه ملی این کشور هدیه کرد.


به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این بسته تجهیزاتی اهدایی شامل ۶ محصول ایران ساخت بود که تنها بخشی از توانمندی جوانان متخصص وخلاق این مرز و بوم را نمایش می دهد، تجهیزات بومی و ایرانی که نشان از قدرت فناورانه کشور دارد و نشان داده است دارایی ایران نفت و منابع رو و زیر زمینی نیست بلکه اتکای ما در این روزها به نیروی انسانی کارآمد است که در زیست بوم فناوری و نوآوری درحال فعالیت هستند، زیست بومی که هر روز درحال گستردگی است.
فناوری نانو یکی از حوزه هایی است که در این سال ها فناوران کشور برای توسعه آن دست به کار شدند، این تلاش ها نتیجه داد و هم اکنون نزدیک به ۳۰۰ شرکت فناور و بیشتر از ۷۸۰ محصول ایران ساخت و تجهیز در این عرصه تولید می شود که در توسعه و پیشرفت بازار ایران اثرگذار هستند.
ساخت تجهیزات آزمایشگاهی و ماشین آلات صنعتی یکی از اقداماتی بود که در این عرصه توسط فناوران کشور انجام شد و امروز می توانیم بگوییم ایران توانایی و آمادگی تجهیز کامل آزمایشگاه های نانوی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را با محصولات ایران ساخت باکیفیت بالا و قیمت مناسب دارد.
دستگاه الکتروریسی که برای ساخت الیاف با ضخامت نانومتری (الیاف با ضخامت یک هزارم یک تار مو) کاربرد دارد، در این بسته اهدایی قرار داشت. نمونه آزمایشگاهی و صنعتی این دستگاه به کشورهایی مانند چین، تایلند، ترکیه و کره جنوبی صادر گردیده است. همینطور در بحران کرونا که خیلی از کشورهای پیشرفته در تأمین ماسک حتی برای کادر درمان خود با مشکل مواجه بودند به لطف بومی سازی این فناوری در کشور ماسک نانوی باکیفیت در اختیار تمام مردم قرار گرفت و حتی به کشورهای دیگر صادر شد.
دستگاه بعدی یکی از اصلی ترین تجهیزات در تمامی آزمایشگاه ها و حتی صنایع در رابطه با فناوری نانو است، دستگاه اسپاترینگ که برای لایه نشانی طیف وسیعی از مواد مختلف به ضخامت نانو روی زیرلایه های مختلف استفاده می شود. این دستگاه ایران ساخت به ۲۰ کشور دنیا همچون انگلیس، ایتالیا، کانادا و استرالیا صار شده است.
انفجار الکتریکی سیم دستگاه اهدایی دیگر است که برای ساخت نانوپودرهای فلزی کاربرد دارد، همینطور از دیگر محصولات ایران ساخت این بسته باید از آسیاب سیاره ای نام برد که برای آسیاب و پودر کردن ذرات از میکرومتر به نانومتر و آلیاژ سازی ذرات استفاده می شود.
همچنین در این بسته یکی از پرکاربردترین دستگاههای مشخصه یابی و اندازه گیری با عنوان اسپکتروفتومتر دو پرتو قرار گرفت. این دستگاه ایران ساخت با استفاده از عبور نور به تعیین خصوصیات مواد شیمیایی می پردازد و در صنایع متعدد مانند نفت، غدایی، دارویی و آب و فاضلاب میتوان از آن بهره برد.
محصول ایران ساخت بعدی در این بسته هموژنایزر آلتراسونیک است که یکی از دستگاههای پایه آزمایشگاهی و صنعتی حوزه نانو است که از امواج فراصوت برای همگن کردن محلول ها استفاده می نماید و کاربردهای وسیعی در صنعت دارد.
به گزارش لینک وبسایت به نقل از خبرگزاری ایرنا، آیت الله سیدابراهیم رییسی روز جمعه در ادامه برنامه های سفر به تاجیکستان با حضور در دانشگاه ملی این کشور از نمایشگاه دستاوردهای علمی این دانشگاه بازدید و دکترای افتخاری این دانشگاه ملی را دریافت کرد.

1400/06/30
09:02:53
5.0 / 5
639
تگهای خبر: دستاورد , شركت , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website