آگاهی از فعالیت نورون ها در مغز با دستگاه بی سیم کوچک

آگاهی از فعالیت نورون ها در مغز با دستگاه بی سیم کوچک

لینک وبسایت: محققان دانشگاه آریزونا موفق به توسعه روشی شده اند که قادر به درخشان کردن سلول های خاصی در مغز است و با استفاده از آن میتوان فعالیت و تحریک سلول های مغزی را مشاهده کرد.به گزارش روز یکشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، هرچه در مغز روی می دهد نتیجه ارسال و دریافت سیگنال ها توسط سلول های عصبی است که مکانیسم دقیق آن توسط محققان درک نشده است. تمام رفتارهای ارادی و غیر ارادی ما نتیجه همین فرایند پیچیده است.
محققان به منظور مشاهده و درک مکانیسم سلول های عصبی تحقیقات گسترده ای را در سرتاسر جهان در دست دارند. یکی از این گروه ها در دانشگاه آریزونا قرار دارد که ابزار جدید را برای توسعه روشی به نام اپتوژنتیک فراهم نموده اند.
در این روش نور به نورون ها تابیده می شود تا فعالیت آنان تحریک یا سرکوب شود. آزمایش های اپتوژنتیک با هدف درک نحوه فعالیت مغز انجام می شود و درمان بیماری های انحطاطی سیستم عصبی را فراهم می آورد. با استفاده از اپتوژنتیک امکان کسب اطلاعات از فعالیت سلول های مغزی، بدون نفوذ به جمجمه و بافت مغز امکان پذیر می شود و بسیار پرارزش است.
محققان به منظور توسعه این روش از یک پروتئین حساس به نور بهره برده اند که به نورون های خاصی در مغز متصل می شود.
سپس از دستگاه کوچکی برای ارسال پالس های نوری به نوروها استفاده می شود. این دستگاه بی سیم به ضخامت یک ورق کاغذ است و قطر آن نصف یک سکه بوده و زیر پوست به صورت کاملا غیرتهاجمی کاشته می شود. با استفاده از این روش سلول های خاصی روشن (درخشان) می شوند و فعالیت آنان به آسانی قابل مشاهده می باشد.
این روش کم هزینه و غیرتهاجمی برای درمان خیلی از بیماری های عصبی کاربرد دارد.
نتایج این مطالعه در نشریه PNAS انتشار یافته است.منبع:

1400/05/12
12:58:19
5.0 / 5
551
تگهای خبر: آموزش , ابزار , سیستم , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website