توسط محققان كشور انجام شد؛

ساخت بیوراكتور زیست تقلید برای مهندسی بافت قلب

ساخت بیوراكتور زیست تقلید برای مهندسی بافت قلب

به گزارش لینک وبسایت محققان کشور توانستند یک بیوراکتور برای شبیه سازی ضربان و حرارت مورد نیاز سلول های بدن در شرایط آزمایشگاهی طراحی نمایند که می تواند گام موثری در مهندسی بافت قلب باشد.به گزارش لینک وبسایت به نقل از مهر، بیماری های قلبی یکی از علل عمده مرگ و میر در دنیا محسوب می شوند. درمان های گوناگونی از دارو درمانی تا پیوند قلب برای کنترل و درمان بیماری های قلبی استفاده می شوند اما هیچیک چاره ترمیم بافت صدمه دیده قلب نیستند.
هدف از مهندسی بافت قلب، تقلید از بافت طبیعی قلب با در نظر گرفتن نقش مهم داربست و شبیه سازی مکانیکی آن است. به منظور تولید داربست مناسبی برای شبیه سازی بافت قلب، محققان کشور داربستی ترکیبی با نانو فیبرهای موازی از پلیمرهای پلی کاپرولاکتون و ژلاتین با درصد ترکیبی ۷۰ به ۳۰ و با بیشترین شباهت به ماتریکس خارج سلولی قلب، با روش الکتروریسی تهیه کردند.
سپس خصوصیات آنرا به کمک روش های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند. به منظور شبیه سازی ضربان سلول های قلبی نیز، یک بیوراکتور جهت اعمال بار مکانیکی با فرکانس و درصد کشش مشخص در جهت نانوفیبرهای موازی طراحی شد.
نتایج این تحقیق که در مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد به چاپ رسیده، نشان داد، داربست از جهت چسبندگی و استقامت شرایط مناسبی جهت استفاده بعنوان داربست قلبی و قرارگرفتن تحت بارمکانیکی با فرکانس ۱ هرتز و کشش ۱۰ درصد را داراست. بیوراکتور هم توانست در مدت زمان مشخص فرکانس، کشش و حرارت مورد نیاز را تأمین کند.
این پژوهش توانست با موفقیت یک بیوراکتور برای شبیه سازی ضربان و حرارت مورد نیاز سلول های بدن، در شرایط آزمایشگاهی طراحی کند که می تواند گام موثری در مهندسی بافت قلب باشد.
دکتر ناصر اقدمی، زهرا شمس، دکتر بابک اکبری، دکتر ساره رجبی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تهران محققان این پروژه بودند.

1400/05/06
23:01:01
5.0 / 5
545
تگهای خبر: وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website