سرمایه گذاری ۳۳۰۰ میلیارد تومانی در اكوسیستم فناوری

سرمایه گذاری ۳۳۰۰ میلیارد تومانی در اكوسیستم فناوری

معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: در حال حاضر مجموع سرمایه گذاری این صندوق در کنار سرمایه گذاری بازیگران همکار ‏اکوسیستم فناوری و اهرم منابع با احتساب دارایی های نامشهود، بالغ بر ۳۳۰۰ میلیارد تومان است.


به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، علی ناظمی روز سه شنبه در گردهمایی مجازی فعالان بازار سرمایه و نقش نهادهای مالی در توسعه سرمایه گذاری جسورانه، اضافه کرد: از سال ۱۹۵۸ آمریکا وارد تأمین مالی و ایجاد فضایی برای فعالیت شرکتهای نوآور شد که مشخص ترین نمونه این اقدام شرکت "اپل" است که در سال ۱۹۷۸ با سرمایه گذاری ۵۰۰ هزار دلار بوجود آمد و الان ارزش آن بالغ بر ۲ هزار میلیون دلار است.
وی افزود: مسئله اصلی حمایت آمریکا از این شرکت ها با عنایت به سرمایه گذاری اندکی که برای شرکت ها داشته در اقدام مهندسی بازار باید دیده شود، این اقدام اثر بخشی زیادی برسرمایه گذاری داشته است.
معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان تجربیات کشورهای مختلف در این حوزه عنوان کرد: بر این اساس در این صندوق برای توسعه فعالیتهای شرکتهای نوآور و دانش بنیان چهار برنامه "سرمایه گذاری خطرپذیر و تاسیس صندوق های جسورانه"، "جهش ایده"، "سرمایه گذاری در موضوعات راهبردی" و "توسعه ظرفیت های جذب منابع مالی" از سال ۱۳۹۸ اجرا شد.
ناظمی درباره اقدامات این صندوق در زمینه ایجاد صندوق های جسورانه، خاطرنشان کرد: در این بخش روی ۴۸ پروژه مشارکت داشته ایم و در مدت یک سال و ۷ ماه گذشته، ۸۲۹ میلیارد تومان روی این تعداد پروژه سرمایه گذاری اتفاق افتاده است.
وی گام بعدی در این حوزه را توسعه صندوق های جسورانه دانست و خاطرنشان کرد: این مدل در سایر کشورها هم اجرایی شده است و می تواند ایجاد بستری برای توسعه اکوسیستم نوآوری را به دنبال داشته باشد. بر این اساس سال قبل مجوز تاسیس نخستین صندوق جسورانه در زمینه تأمین مالی صادر شد و به تدریج سایر صندوق های جسورانه در حوزه هایی چون تجارت الکترونیک، بلاکچین، زیست فناوری، انرژی های نو و بازی های کامپیوتری راه اندازی شدند.
ناظمی خاطرنشان کرد: بااجرای این راهکارها امکان همکاری با ۳۱ بازیگر مختلف اکوسیستم نوآوری فراهم گشته است.
معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی برنامه دوم این صندوق را جهش ایده دانست و افزود: در این حوزه تلاش شد برای صندوق ها و سرمایه گذاران ریسک پذیر ایده تعریف شود. ازاین رو اعلام گردید هر شتاب دهنده ای که یک واحد بر روی ایده ای سرمایه گذاری کند، دو برابر روی آن ایده سرمایه گذاری خواهیم کرد.
سرمایه گذاری روی ۱۰۰ ایده به همت شتاب دهنده ها
ناظمی با تکیه بر این که این برنامه به مدت هفت ماه در حال اجرا می باشد، اظهار داشت: عملکرد این برنامه خیلی خوبی بوده و پیشبینی می شود شهریور ماه با حمایت ۹ شتاب دهنده روی ۱۰۰ ایده سرمایه گذاری شود.
وی ضمن اشاره به موضوعات راهبردی تعریف شده در این معاونت صندوق اضافه کرد: برای پروژه های بزرگ در حوزه دانش بنیان، تلاش کردیم از ظرفیت "ثبت شرکت سهامی عام" استفاده نماییم و یک مورد از آنها با حجم ۱۵۰ میلیارد تومان برای پشتیبانی از یک پروژه انجام شده و امید است فرآیندهای داخل سازمانی آن هم اجرایی شود.
ناظمی خاطرنشان کرد: این پروژه یک پروژه دانش بنیان و استراتژیک معدنی در استان سیستان و بلوچستان است که از راه پذیره نویسی عمومی مبالغ جذب شده است.
معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: مدل دیگر در برنامه موضوعات راهبردی، مدل "مشارکت در درآمد" است که در این مدل اقدامات جذابی اجرایی شده است؛ چون که در این مدل اعلام گردید هر پروژه ای که با دولت قراردادهای BOT و BOO یا هر ساختار دیگری داشته باشد، صندوق نوآوری روی آن پروژه تأمین مالی صورت می دهد و در عین حال در درآمد حاصل از آن طرح، شریک می شود.
وی با ابراز خرسندی از این که نخستین پروژه ای که از این طریق تأمین مالی شده، به بهره برداری رسیده است، اظهار داشت: این پروژه طرحی است که از جانب یکی از شرکت ها با گمرک شهید رجایی قراردادی منعقد شد و در درآمد آن شریک هستیم. حالا هر خودرویی که از گمرک عبور می کند، بخشی از درآمد حاصل از آن به حساب صندوق نوآوری و شکوفایی واریز خواهد شد.
ضمانت ۸۰ درصدی صندوق نوآوری از تأمین مالی جمعی
ناظمی با تکیه بر این که برنامه این است که دیگر پول وارد اکوسیستم نوآوری نکنیم، توضیح داد: در تلاش هستیم از ظرفیتی که بازار سرمایه بوجود آورده به نام "تامین مالی جمعی" استفاده نماییم. در این برنامه تصور بر این است که مردم آمادگی سرمایه گذاری روی طرح ها را دارند ولی در ابتدای شکل گیری این ابزار امکان دارد اقبال نسبت به آن زیاد نباشد. ازاین رو آمادگی داریم تا ۸۰ درصد اصل سرمایه را ضمانت نماییم و پروژه های تأمین مالی تعدادی از این طریق تحت حمایت صندوق قرار خواهند گرفت.
وی با اشاره به اینکه با پلت فرم هایی که در این حوزه مجوز داده شده اند، درحال عقد قرار داد هستیم، تصریح کرد: بر مبنای آن هر پروژه ای که معرفی شود، می تواند از ضمانت نامه ۸۰ درصدی صندوق بهره مند شود و صندوق بر مبنای مکانیزمی در سود عایدی آنها هم شریک خواهد شد.
ناظمی اظهار داشت: سرمایه گذاری صندوق تا سال ۱۳۹۸ صندوق صفر بود، این امر نه به علت کمبود منابع مالی صندوق نوآوری بلکه به علت نبود سازوکار تأمین مالی و نبودن عناصری برای تشکیل بازار بوده است، ولی امروز مجموع سرمایه گذاری صندوق با ۱۵ درصد دارایی های نامشهود بالغ بر ۳۳۰۰ میلیارد تومان است و امید است خودمان را در این قالب که بازار نوآوری با کمک نهادها و بخش خصوصی شکل بگیرد، ببینیم.


1400/04/23
18:05:21
5.0 / 5
615
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website