تشدید سرعت بازیافت سوخت هسته ای مصرفی با سنسور طیف سنجی

تشدید سرعت بازیافت سوخت هسته ای مصرفی با سنسور طیف سنجی

به گزارش لینک وبسایت محققان آزمایشگاه ملی شمال غربی اقیانوس آرام در واشنگتن برای کاهش خطر ناشی از زباله های رادیواکتیو و کاهش هزینه اداره راکتورهای هسته ای از سنسورهای طیف سنجی بهره برده اند.به گزارش لینک وبسایت به نقل از نیواطلس، سنسورهای طیف سنجی می توانند به صورت آنی روند بازیافت باقیمانده سوخت هسته ای را ارتقا داده و تسریع کنند.
سوخت مورد نیاز برای تأمین انرژی راکتورهای هسته ای خیلی کم است و تنها با ۱۰ گرم سوخت انرژی معادل یک تن زغال سنگ تولید می شود. اما ۹۵ درصد از این سوخت پس از استفاده به صورت مصرف نشده و قابل بازیافت بر جای می ماند. در اغلب موارد سوخت هسته ای مصرف شده و بر جای مانده در زیر زمین دفن می شود تا در آینده مورد استفاده قرار گیرد. دلیل این امر آن است که هنوز مقدار زیادی اورانیوم و پلوتونیوم در سوخت مصرف شده به همراه انواع بسیار زیادی ایزوتوپ رادیواکتیو بسیار پرارزش وجود دارد که برای آنها تقاضای زیادی در محافل پزشکی و مهندسی وجود دارد.
فرآوری و جداسازی مواد مورد اشاره از این سوخت برای بازیابی و استفاده مجدد فرایندی کند، دشوار و گران است. برای حل این مشکل سنسور طیف سنجی جدیدی ساخته شده که با نظارت آنی بر سوخت مصرف شده و تجزیه و تحلیل پیوندهای شیمیایی آن اطلاعات لازم را در مورد ساختار شیمیایی، اشکال و ساختارها و فعل و انفعالات مولکولی سوخت مذکور جمع آوری می کند.
با استفاده از این داده ها میتوان در محیط های صنعتی کنترل دقیق تری بر نسبت اورانیوم و پلوتونیوم در سوخت هسته ای اعمال کرد و عناصر ناخواسته و ایزوتوپ های غیرمفید را برای تولید سوخت بازیافتی جدید در راکتورها از بین برد. این فناوری از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و فرصت های جدیدی را برای توسعه و پیشبرد رویکردهای بازیافت هسته ای تازه فراهم می آورد.

1400/02/29
11:59:42
5.0 / 5
444
تگهای خبر: اقتصاد , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
Link website