بازگشت فضانوردان مأموریت كرو-1 به تعویق افتاد

بازگشت فضانوردان مأموریت كرو-1 به تعویق افتاد

فضانوردان نخستین مأموریت خدمه دار اسپیس ایکس برای ناسا به نام «کرو-۱» به علت نامساعد بودن شرایط جوی باید چند روز دیگر صبر کنند تا از ایستگاه بین المللی فضایی به زمین باز گردند.


به گزارش پایگاه فضایی اسپیس، قرار بود چهار فضانورد ناسا در مأموریت «کرو-۱» امروز - چهارشنبه ۲۸ آوریل هشتم اردیبهشت - با یک کپسول «کرو دراگون» شرکت فضایی اسپیس ایکس در ساحل اقیانوس اطلس در فلوریدا به زمین بازگردند اما وزش باد شدید، ناسا و اسپیس ایکس را مجبور کرد فرود این فضاپیما را به روز شنبه اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) موکول کنند.
ناسا و اسپیس ایکس این تصمیم را بعد از بررسی شرایط پیشبینی وضعیت آب و هوا در ساحل فلوریدا گرفتند. با این وجود محققان تا پیش از جدا شدن این کپسول از ایستگاه بین المللی فضایی که برای روز جمعه - ۱۰ اردیبهشت - برنامه ریزی شده است، همچنان شرایط جوی را تحت کنترل قرار خواهند داد.
ماموریت «کرو-۱» اسپیس ایکس برای ناسا در تاریخ ۱۵ نوامبر آغاز شد؛ این نخستین پرواز عملیاتی خدمه دار فضاپیمای تجاری «کرو دراگون» شرکت فضایی اسپیس ایکس برای ناسا بود.
این فضاپیما یک روز بعد یعنی ۱۶ نوامبر به ایستگاه بین المللی فضایی رسید و ویکتور گلوور، مایک هاپکینز، شانون واکر فضانوردان ناسا و سوئیچی نوگوچی فضانورد سازمان فضایی ژاپن را به این آزمایشگاه در حال گردش رساند.
اسپیس ایکس هفته گذشته دومین پرواز خدمه دار خویش را برای ناسا با نام «کرو-۲»انجام داد تا چهار فضانورد دیگر را به ایستگاه بین المللی فضایی برساند. این فضانوردان روز شنبه ۲۴ آوریل (۴ اردیبهشت) بعنوان تیم امدادی برای کمک به فضانوردان مأموریت «کرو-۱ » وارد این آزمایشگاه در حال چرخش شدند.
انتظار می رود فضاپیمای کرو دراگون شرکت فضایی اسپیس ایکس به نام Resilience در یکی از هفت سایت فرود در ساحل اقیانوس اطلس در فلوریدا و یا در خلیج مکزیک فرود آید. محل دقیق فرود این فضاپیما به شرایط آب و هوایی در زمان بازگشت فضانوردان کرو-۱ به زمین بستگی دارد.
با تعویق بازگشت فضاپیمای Resilience به زمین در روز شنبه، این فضاپیما روز جمعه ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت) ساعت ۵: ۵۵ دقیقه پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی از ایستگاه بین المللی فضایی جدا خواهد شد. ناسا جدا شدن این فضاپیما از ایستگاه بین المللی فضایی را به صورت زنده پخش می کند.منبع:

1400/02/11
15:59:52
5.0 / 5
371
تگهای خبر: بین المللی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website