توانمندسازی صنایع فرهنگی با گسترش خانه های خلاق در سال ۱۴۰۰

توانمندسازی صنایع فرهنگی با گسترش خانه های خلاق در سال ۱۴۰۰

به گزارش لینک وبسایت دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از توانمندسازی صنایع فرهنگی و فناوری های نرم کشور با تشکیل و گسترش خانه های خلاق در سال ۱۴۰۰ اطلاع داد.


پرویز کرمی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اضافه کرد: امیدوارم سال جاری هم مانند آخر سال ۹۹ که شرکتهای دانش بنیان و خلاق خوش درخشیدند و توانستند هم در بازار بین المللی و هم بازار داخلی ایران فعالیتهای خویش را به منصه ظهور برسانند، در سال ۱۴۰۰ هم بتوانیم این موفقیت ها را تکرار نماییم.
وی بیان نمود: در سال جدید ابتدا شکل گیری خانه های خلاق را بعنوان یک پلتفرم اصلی را که در درون آن زنجیره تولید و ارزش کامل صنایع فرهنگی و فناوری های نرم شکل می گیرد، در دستور کار خود قرار داده ایم.
کرمی عنوان کرد: پلت فرمی که ایده تا محصول با همه ارکان و بازیگران را در خود جای می دهد، از مزیت های بومی، منطقه ای و استانی استفاده می نماید.
دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق افزود: در این پلتفرم می توانیم خوشه های خاص حوزه صنایع فرهنگی را بیشتر به جامعه نمایش دهیم. خوشه هایی مثل مد و لباس، گیم، اسباب بازی، یادگیری، بهره گیری از فضای مجازی بهتر برای معرفی بهتر هنرها، میراث و صنایع دستی کشور و شکل گیری استانداردهای لازم برای صنایع فرهنگی و خلاق برای حضور محصولات ایرانی در بازار سایر کشورها است.
وی ضمن اشاره به اینکه بیشتر از هزار و ۲۰۰ شرکت خلاق در کشور تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: توانمندسازی شرکتهای خلاق با قوت بیشتر ادامه پیدا می کند و تسهیلات و یارانه شرکتهای خلاق ذیل برنامه زیست بوم صنایع خلاق بیشتر شده است.
کرمی خاطرنشان کرد: دانش بنیان نوع سه ویژه شرکتهای خلاق پارسال ثبت و بکار گرفته شده است. هر شرکتی که بخواهد دانش بنیان نوع سه شود، باید پایه آن صنایع خلاق باشد. این ها همچون مزایا و تسهیلاتی است که به شرکتهای خلاق تعلق گرفته و همینطور در قانون شرکتهای دانش بنیان و برنامه بودجه کشور هم عنوان کلمه شرکتهای خلاق اضافه و بودجه ای در جداول مربوطه، به آنها تخصیص داده شده است.
دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق با اشاره به اینکه هم اکنون ۹ خانه خلاق تشکیل شده است، اضافه کرد: تلاش داریم از راه خانه های خلق در استان ها با پراکندگی بالا در جغرافیای کشور در خدمت شرکت خلاق باشیم.
صنایع خلاق، صنایعی هستند که اساس آنها ایجاد و انتشار دانش و اطلاعات است. ریشه این مفهوم به صنایع فرهنگی بازمی گردد که در خلال زمان و با انقلاب فناوری اطلاعات و ارتباطات امروزه در چارچوب صنایعی همچون سینما، نرم افزار، موسیقی، پویانمایی، بازی کامپیوتری ظهور می یابد.


1400/01/14
13:03:08
5.0 / 5
668
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
Link website